Seriál „Příklady z programování v CAD/CAM pro soustružnicko-frézovací stroje“ v rámci akademie CNC obrábění nabízí v deseti lekcích teorii i praxi práce s CAD/CAM pro soustružnicko-frézovací stroje. V rámci akademie CNC obrábění je po registraci (www.t-support.cz/registrace, do poznámky: akademie CNC obrábění) pro vás „studenty“ k dispozici zápůjčka CAD/CAM GibbsCAM zdarma, přístup k instalačním souborům, manuálům a tutoriálům i přístup k videokurzům. Lekce jsou rozděleny tematicky na CAM soustružení; CAM osa C, naháněné nástroje; CAM osa Y, naháněné nástroje; CAM protivřeteno, možnosti a podpora; CAM šikmé vrtání s úhlovými držáky. V této a v minulé lekci se s kolegou Jiřím Härtlem zaměřujeme na přípravu NC programů pro Multifunkční stroje (MTM), tedy pro stroje s více vřeteny a nástrojovými hlavami pomocí CAD/CAM softwaru na externím počítači a jeho výstupu.
Příprava NC programů pro stroje s více vřeteny a nástrojovými hlavami pomocí CAD/CAM softwaru
V dnešní lekci přidáváme k teorii z lekce minulé i praktickou ukázku, a tím zkompletujeme přípravu NC programů pro CNC soustružnické stroje pomocí CAD/CAM softwaru (CAM = PPV, počítačem podporovaná výroba) na externím počítači. Po jeho přehrání do CNC kovoobráběcího stroje následuje seřízení výroby.
Budeme pracovat na soustružnicko-frézovacím stroji, který má dvě vřetena a jednu revolverovou nástrojovou hlavu, tedy základní multifunkční obrábění MTM1. Navážeme na projekt ze čtvrtého dílu akademie CNC obrábění, a to GibbsCAM soustružení, 2. díl – Tělesa.
DOKUMENT NASTAVENÍ
Zvolíme stroj typu MTM1, tedy 2S, tj. dvě vřetena, a 1T, tj. jednu revolverovou nástrojovou hlavu. Počáteční polotovar máme upnutý a při předání použijeme popotažení s upíchnutím. Volba grafické vzdálenosti nám umožňuje grafické přiblížení vřeten na obrazovce.
NÁSTROJE
Nástroje rozšíříme o frézu z čela pro vřeteno S1 a nástroje pro kompletní obrábění na vřetenu S2. Stranu obrábění řešíme nastavením směru špičky nástroje a korekcí.
CAD, GEOMETRIE
V projektu pro samostudium jsou připravena naimportovaná tělesa s již přesným ustavením na vřetenech S1 i S2. Při obrábění můžeme pracovat jak s 2D, tak i s 3D geometrií. Ve videokurzu této lekce je vysvětleno i nastavení obráběné geometrie na protivřetenu přesunem z hlavního vřetena, S1, do protivřetena, S2.
CAM, OBRÁBĚNÍ NA HLAVNÍM VŘETENU, S1
Na hlavním vřetenu dokončíme obrábění detailu šestihranu z předcházejícího projektu pomocí frézovací operace na čele a k tomu použijeme naimportované těleso a Profiler. Zvolíme si XY rovinu soustružení
CS2 a zapneme Profiler v režimu Řez rovinou a zavoláme proces 08-Frézování-6-hran z čela – fr d12. V první záložce Kapsa vybereme Základnu součásti, v našem případě 1. hl. vřeteno. Následně v záložce Otočit vybereme rovinu obrábění a zapneme osu C. Označíme konturu šestihranu a vygenerujeme operace, které následně okomentujeme. Následuje předání rozpracovaného obrobku mezi vřeteny. Použijeme popotažení a následné upíchnutí, ale ještě před samotným předáním s popotažením a upíchnutím musíme znát několik důležitých rozměrů – délku součásti, hodnotu uchopení, přídavky na obou čelech a šířku upichovacího nože:
- délka součásti 67,25 mm,
- uchopení Z – 35 mm,
- přídavky 0,5 mm,
- šířka upichovacího nože 3 mm.
Když sečteme celkovou délku součásti, přídavky a upichovák, dostaneme hodnotu popotažení: (67,25 + 0,5 + 0,5 + 3 = 72,25).
A můžeme se pustit do předávky. Zavoláme proces 100-Transfer s popotažením a úpichem – upichovací nůž S3 a nastavíme parametry: upichovací nůž T21, s popotažením, se synchronizací osy C a uchopením za 35 mm. Zadáme hodnotu popotažení. Nastavíme parametry upíchnutí a řezné parametry. Vytvoříme operaci, okomentujeme a zkontrolujeme v simulaci operace.
CAM, OBRÁBĚNÍ NA PROTIV ŘETENU, S2
Na protivřetenu začneme zarovnáním čela. Pro tuto operaci si zopakujeme obrábění z 2D geometrie. Zvolíme rovinu CS4 ZX S2 a zavoláme proces 201-Zarovnat čelo S2 – trigon W08R. V procesu nastavíme Základnu součásti, označíme geometrii čela a nastavíme obráběcí značky. Vygenerujeme operaci a okomentujeme. Stejným způsobem obrobíme povrch, tedy zavoláme proces 202-Vnější průměr S2 – trigon W08R a W04R, nastavíme základnu součásti, označíme geometrii povrchu a nastavíme obráběcí značky. Vygenerujeme operaci a okomentujeme.
V následujících soustružnických operacích si zopakujeme obrábění z tělesa a využití Profileru v režimu Řez rotačním tělesem. Postupně použijeme připravené procesy 203-Vnější zápich S2 – zapichovací nůž S1-6, 204-Vrtat do osy S2 – vrt d16, 205-Vnitřní průměr S2 – C04R a T02R a 206-Vnitřní zápich S2 – zapichovací nůž S2. Vygenerujeme operace a okomentujeme.
Následuje obrábění naháněnými nástroji na protivřetenu, konkrétně vrtání na válci, a zopakujeme si správce děr. Zvolíme rovinu CS6 ZY S2, zavoláme správce děr a označíme připravenou skupinu devíti děr. Zavoláme proces 207-vrtat na válci 9x díru d4,3, který si již vezme veškerá data ze správce děr včetně rovin vrtání. Vygenerujeme operace a okomentujeme. Tento způsob použijeme i na následující operace, postupně použijeme procesy 208-srazit na válci hranu 9x díry d4,3 a 209-vrtat na válci 9x tvar.
Praxe
15minutový podrobný videokurz detailně popisující přípravu NC programů pro stroje MTM, tedy pro stroje s více vřeteny a nástrojovými hlavami, Praktická ukázka, najdete na domovském webu Akademie CNC obrábění, Technický týdeník, nebo po registraci na stránkách www.t-support.cz/registrace. Chcete si to sami zkusit? Registrujte se a do poznámky napište „akademie CNC obrábění“. Začněte sami, a budete-li chtít konzultovat, jsme vám k dispozici.
O autorovi: |