Využití uživatelských maker při přípravě NC programů pro CNC soustružnicko-frézovací stroje
V dnešní lekci si ukážeme skriptovací jazyk Makra pro GibbsCAM. Jedná se o nástavbový programovací systém, který lze použít pro vytvoření geometrie, importu uložených procesů, generování programu atd. Původní záměr vytvoření funkce Makra pro GibbsCAM byl určen k automatizaci úloh při přípravě NC programů nejen pro CNC soustružnicko-frézovací stroje, a to především k programování podobných typů součástí. Postupným rozšířením funkcí Makra pro GibbsCAM došlo k možnosti vytvářet jednoduché aplikace, například k definici polotovaru a jeho upnutí, kreslení normovaných detailů a součástí atd. My si detailně ukážeme:
01 – Upínání, makro, 02 – Zápichy, makro, 03 – Normalizované čepy s hlavou, makro, 04 – Srazit hranu, makro. V archivu AkademieCNC_souboryprosamostudium. zip najdete i příklady v této lekci použité.
MAKRA PRO GIBBSCAM
Makra pro GibbsCAM jsou textové soubory a jsou interpretovány za běhu. Jedná se čistě o skriptovací jazyk. Všechny soubory maker musí být prosté textové soubory typu ASCII. K vytváření maker používáme Poznámkový blok nebo textový editor, podle svého výběru. Soubory maker mohou být uloženy kdekoli v systému a jsou spouštěny z menu nabídky Makra.
Makra pro GibbsCAM pracují se dvěma typy souborů, hlavním typu .mac a vstupním dialogovým typu .dlg. Kód může být uložen v jediném souboru makra (s příponou .mac) nebo může být rozdělen do dalších souborů typu .mac, které jsou vyvolávány z hlavního makra. Vstup uživatele je k dispozici prostřednictvím jednoduché výzvy k zadání jedné hodnoty nebo uživatelem definovaného dialogu (samostatného textového souboru s příponou .dlg), který může obsahovat vstupní políčka, zaškrtávací políčka, přepínače, rozbalovací nabídky a obrázky.
Struktura makra vychází ze základních znalostí počítačového programovaní, jako jsou použití proměnných (čísla a řetězce), logiky (IF/THEN), smyčky (FOR/NEXT) atd.
Instalace Makra pro GibbsCAM
Makra se instalují přímo v prostředí GibbsCAM, pomocí tlačítka Konfigurovat, které najdeme v menu Makra. Instalaci si ukážeme na prvním makru naší ukázky 01 – Upínání, makro, ostatní se instalují stejným postupem. Soubor upinani.mac najdeme po rozbalení v souboru AkademieCNC_ souboryprosamostudium.zip v adresáři GibbsCAM-Tech-DATA-AkademieCNC/05-Makra/01-Upinani-makro. Spustíme příkaz Konfigurovat, pomocí tlačítka Procházet zavoláme soubor upinani.mac a přes tlačítko Aktualizovat nalinkujeme do GibbsCAMu.
01 – Upínání, makro
Makro Upínání slouží k definici polotovaru a volby sklíčidla nebo kleštiny. Jde o jednoduchý způsob, jak si vytvořit Sklíčidlo nebo Kleštinový upínač pro Soustružnicko-frézovací stroje nebo CNC soustruhy. Spustíme makro upínání. Vybereme typ upínače a nastavíme parametry upnutí:
Vykonání makra spustíme přes tlačítko OK. Výsledkem bude připravený polotovar s upnutím. Projekt uložíme.
02 – Zápichy, makro
Jedná se o makro na normalizované zápichy, které konstruktéři na výkresy jen zapíšou, ale nevykreslují. Makro instalujeme přes soubor zapich[1.0].mac. Otevřeme si připravený projekt 02-Zapichy-požadovaný.vnc, kde je připravena kontura pro zápichy. Označíme bod na kontuře a spustíme makro zápich a zvolíme požadovaný tvar zápichu. Po kliknutí na tlačítko OK nám makro vykreslí zápich do nové hladiny.
Tímto způsobem můžeme vytvářet tvary zápichů D, F, G:
03 – Normalizované čepy s hlavou, makro
V roce 1992 se technická komise CEN/TC 185, Mechanické spojovací součásti se závitem a bez závitu, rozhodla předložit mezinárodní normu ISO 2341:1986 Čepy s hlavou. Pro zjednodušení uživatelům softwaru GibbsCAM jsme vytvořili makro, které automaticky nakreslí zvolený čep s hlavou. Makro instalujeme přes soubor cepy[1.0].mac.
py-s-hlavou-makro-pozadovany.vnc a spustíme makro čepy. Při aktivaci makra zvolíme jmenovitý průměr čepu a k němu patřičnou délku. Dále máme možnost zvolit toleranci rozměru.
Následně pouze klikneme na OK a vytvoří se geometrie čepu s hlavou.
04 – Srazit hranu, makro
Velmi jednoduché makro na ovládání, které opět supluje práci konstruktérů, kteří ve většině případů sražení hran pouze předepisují. Makro instalujeme přes soubor srazit.mac.
K dispozici máme tyto možnosti:
1. Orientace sražení
- Vnější zleva a zprava
- a Vnitřní zleva a zprava
2. Volba typu sražení
- dělíme podle Délky hrany, Úhlu anebo Délky druhé strany
3. Velikost sražení
- parametry sražení
O autorovi:
Vlastimil Staněk
vstanek@t-support.cz
Od roku 1997 se potkávám s výrobami, kde je CNC technologie základem. V roce 1997 jsem se setkal i s CAD/CAM GibbsCAM a očaroval mě. Od roku 2003 se společně s kolegy v technology-support, s. r. o., snažíme být dobrými přáteli na telefonu.
Desetiminutový podrobný videokurz detailně popisující využití uživatelských maker při přípravě NC programů pro CNC soustružnicko-frézovací stroje najdete na domovském webu Akademie CNC obrábění, Technický týdeník, nebo po registraci na stránkách www.t-support.cz/registrace. Chcete si to sami zkusit? Registrujte se a do poznámky napište „akademie CNC obrábění“. Začněte sami, a budete-li chtít konzultovat, jsme vám k dispozici.