Příprava NC programů z „těles na válci“ pro naháněné nástroje pomocí CAD/CAM softwaru
V této lekci navazujeme plynule na předcházející (TT 16) a pokračujeme s obráběním naháněnými nástroji, dnes konkrétně na válci obrobku (v rovině YZ). Pro obrábění těles použijeme techniky vytažení geometrie z tělesa, Profileru a Správce děr. Zaměříme se na parametry osy C a Y obráběcích procesů. Ukážeme si úpravu geometrie na válci pomocí nástrojů Geometrii Narovnat i zjednodušení křivky na základní prvky geometrie do oblouků a přímek. Dále pak pokročilejší techniky obrábění na válci osou C pomocí obalové geometrie. A na závěr si ukážeme opět výstup do NC kódu. Opětně budeme využívat připravené nástroje a procesy, které najdeme v technologických datech; viz GibbsCAM-Tech-DATA-AkademieCNC.
Obrábění osa C a Y na válci obrobku pomocí roviny YZ
Budeme pokračovat za operacemi čelního frézování z minulého dílu.
Op 9 – Frézování ploch na válci v C0 a kopírováním na C90
Zvolíme si rovinu na válci CS-4: YZ rovina. Vytvoříme si novou hladinu WG3 s názvem Plochy na válci. Zapneme výběr hran, v kontextovém menu zvolíme 2D provázání, označíme obvodové hrany a vytáhneme je do geometrie. Použijeme plošné frézování na označený tvar s kopírováním osy C na pootočenou plochu v pozici C90. Zavoláme proces PLOCHY NA VÁLCI S KOPÍROVÁ- NÍM C-OSY – FR D20. Jedná se o proces Hrubování s čelním frézováním – frézou o průměru d 20 mm. V záložce Kapsa nastavíme čelní frézování, řezné parametry, obrábění na označeném tvaru, dráhu po spirále, postupný nájezd a zaoblit rohy. Hloubky cyklu odečteme pomocí klávesy ALT přímo z plochy modelu. V záložce Otočit nastavíme rovinu obrábění CS4 YZ a zatrhneme volbu Pozice (to je zapnutí osy Y) a Kopírovat 1x C90. Označíme tvar, vytvoříme operaci a okomentujeme.
Op 10 – Frézování kontur těsnění na válci v C0 a kopírováním na C90
Vytvoříme novou hladinu WG4 s názvem Těsnění. Zapneme výběr hran, v kontextovém menu zvolíme 2D provázání, označíme vnější hranu drážky těsnění a vytáhneme do geometrie. Stejně jako v předešlé operaci použijeme proces Kontury na vytažený tvar s kopírováním osy C na pootočenou plochu C90. Zavoláme proces DRAZKA PRO TESNENI S KOPÍROVÁNÍM C-OSY – FR D2R1 KULOVÁ. Jedná se o proces Kontura – s kulovou frézou o průměru d 2 r 1 mm. V záložce Kontura nastavíme řezné parametry, Hloubky cyklu s pomocí klávesy ALT, v Xr kroku zaškrtneme parametr Rampa. V záložce Otočit nastavíme rovinu obrábění CS4 YZ, Pozici a Kopírovat 1x C90.
Op 11–13 – Frézování kapsy s předvrtáním na válci v C0 a kopírováním na C90
Zvolíme prázdnou hladinu WG1. Zavoláme sdružený proces FRÉZOVÁNÍ KAPSY S PŘEDVRTÁNÍM A KOPÍROVÁNÍM OSY C – VRT D6,5 – FR D6. Jedná se o procesy s předvrtáním nájezdu a odlehčením rohů kapsy pro frézu vrtákem o průměru d 6,5 mm. A dále o frézování kapsy frézou o průměru d 6 mm, která bude najíždět v Xr kroku do předvrtané díry.
Proces 1 Vrtání vstupní díry a předvrtání rohů kapsy
Vedle výběru cyklu a řezných parametrů v záložce Vrtání nastavíme parametry vstupní díry a předvrtání rohů pro frézu v záložce Předvrtání. V záložce Otočit nastavíme rovinu obrábění CS4 YZ, Pozici a Kopírovat 1x C90.
Proces 2 Frézování kapsy
Nastavíme řezné parametry, automatické vnoření, které bude vedeno na vstupní díru z předešlého vrtacího procesu, a další parametry, včetně záložky Otočit. Zapneme Profiler s řezem roviny a posuneme hloubku do úrovně kapsy, označíme konturu, vygenerujeme operace a okomentujeme.
Op 14–16 – Odjehlení na válci v C0 a kopírováním na C90
Vytvoříme si novou hladinu WG5 s názvem Odjehlení. Pomocí Výběru hran si vytáhneme hrany, které budeme odjehlovat. Zavoláme proces ODJEHLENÍ HRAN PLOCHA A KAPSA – NAVRT D6. Jedná se o proces Kontura – s navrtávákem d 6 mm. V záložce Kontura nastavíme řezné parametry, Přídavek ± pro sražení hrany a počátek a hloubku cyklu, podle kterých se posune nástroj od kontury. V Offset záložce nastavíme parametry pro Zavřené tvary Řez uvnitř a směr Sousledně, pro Otevřené tvary počátek a konec prodloužení. V záložce Otočit nastavíme rovinu obrábění CS4 YZ, Pozici a Kopírovat 1x C90. Označíme od čela přední hranu a hranu kapsy, vygenerujeme operace. Následně v procesu změníme hloubku na poloměr 19,3 mm, abychom nefrézovali špičkou nástroje zadní průměr spojky. Označíme hranu a vygenerujeme operaci a nakonec okomentujeme operace.
Op 17–19 – Závit M5 na ploše v C0
Zůstaneme v rovině YZ. Zvolíme si prázdnou hladinu WG1, protože budeme pracovat s 3D daty tělesa pomocí Správce děr. Zapneme označení děr. Zavoláme sdružený proces ZAVIT M4 V NATOČENÍ C0. Jedná se o procesy vrtání – vrtákem o průměru d 3,3 mm, sražení hrany pod závit – navrtávákem d 6 mm a závitování – závitníkem M4. Tyto procesy aktivně pracují s 3D daty děr modelu, prostřednictvím Správce děr, podobně jako jsme si již ukázali v operacích 3–5 z čela. V záložce Prvek Díra nastavujeme parametry ze Správce Děr. V záložce Otočit budeme mít u všech procesů nastavený parametr Pozice zapnutí osy Y s 0 pootočením a bez kopírování osy C. Zavoláme Správce děr a označíme skupinu Závit M4. Vygenerujeme operace a okomentujeme.
Op 20–22 – Závit M5 na ploše v C90
Ponecháme stávající procesy, pouze v záložce Otočit nastavíme parametr pootočení na C90. Procesy budou vycházet z referenčních prvků C0, ale budou pootočeny na C90. Vygenerujeme operace a okomentujeme.
Geometrii Narovnat
Op 23 – Srazit hranu 30° pomocí osy C
V této operaci si ukážeme úpravu geometrie na válci pomocí nástrojů Geometrii Narovnat. Vytvoříme novou hladinu s názvem 30° sražení hran na válci osou C. Zapneme výběr hran a do hladiny vytáhneme hrany sražení. Pro plynulou osu C na válci musí být geometrie narovnaná. Obráběcí proces si dráhu automaticky stočí na poloměr válce. Označené hrany narovnáme pomocí nástroje Geometrii Narovnat v menu Změny. Zadáme poloměr, klikneme na tlačítko Vykonej a máme narovnané hrany do plochy. Pomocí označení prvků zjistíme, že se jedná o křivky. Tyto křivky si zjednodušíme na úsečky. Tento krok provedeme s ohledem na možnost prodloužit Nájezdy a Odjezdy dráhy nástroje. Ve změnách použijeme na označené křivky nástroj Dělená Křivka. Zadáme Oblouky s přesností 0,01. Nyní máme připravenou geometrii na sražení a můžeme se pustit do obrábění. Zavoláme proces SRAZIT HRANU 30 ST C OSOU – SRÁŽEČ D12 120ST. Jedná se o proces Kontura – se srážečem d 12 – 120st. V záložce Kontura nastavíme řezné parametry, Přídavek ± pro sražení hrany bude 0 (pracujeme s hranou sražení), a počátek a hloubku cyklu. V záložce Offset nastavíme parametry Offset, Řez venku a pro Otevřené tvary Počátek a Konec prodloužení. V záložce Otočit nastavíme rovinu obrábění CS4 YZ se zapnutou osou C v parametru Polární a Cylindrické interpolace. Označíme hrany sražení a vygenerujeme operace, následně okomentujeme. Zkontrolujeme naprogramované dráhy pomocí Simulace.
Geometrie na válci
Na závěr si ukážeme programování osy C na válci pomocí obalové geometrie. Využijeme volnou válcovou plochu součásti, kde vyfrézujeme radiální kapsu a uvnitř tvar bubnové vačky. Vytvoříme si novou hladinu s názvem Radiální kapsa. Přes pravé tlačítko zvolíme v kontextovém menu Info O hladině. Zaškrtneme parametr Obalová. Díky tomuto nastavení můžeme vytvářet kontury ve válcových-cylindrických souřadnicích. V seznamu hladin je vidět i rozdílný typ obalové geometrie. Vytvoříme kapsu na válci v rovině YZ. V liště úkonů klikneme na tlačítko Stočit hladiny. Výsledkem bude obalená geometrie na volné ploše součásti, kterou posuneme ve válcových souřadnicích na C180st tak, abychom ji dostali na volnou plochu součásti. A můžeme se pustit do obrábění.
Op 24 – Radiální kapsa
Zavoláme proces RADIALNI KAPSA – FR D6. V záložce Otočit máme nastaven parametr na Polární a Cylindrické interpolace, díky tomuto parametru proces automaticky obalí dráhu na válec bez ohledu na to, jestli je geometrie stočená, nebo narovnaná. Označíme konturu kapsy a vygenerujeme operaci.
Op 25 – Vačka na válci
Vytvoříme novou hladinu s názvem Bubnová vačka a parametrem Obalová. Zapneme parametr Stočit hladiny a v Liště Geometrie si otevřeme Explicitní bod. Místo Kartézských souřadnic budeme mít Válcové-Cylindrické. Vytvoříme řídicí body vačky a následně vytvoříme polyline úsečky přes vytvořené řídicí body. Vyčistíme polyline úsečku od volných řídicích bodů. Ostré rohy zaoblíme R10. A můžeme obrábět. Zavoláme proces BUBNOVA VACKA S6 – FR D6. V záložce Otočit máme nastaven parametr na Polární a Cylindrické interpolace. Označíme polyline úsečku středem nástroje a vygenerujeme dráhu.
NC kód
Na závěr opět to nejdůležitější, výstup NC kódu na válci osou C a Y. Zavoláme postprocesor, v našem případě pro řídicí systém Fanuc, který najdeme opět v adresáři GibbsCAM-Tech-DATA- -AkademieCNC. Nastavíme název souboru a místo pro uložení. V dialogu Postprocesoru nastavíme parametry, číslo programu, řádkování, poznámky, programovatelný stop. A můžeme generovat NC kód. Frézování osou Y do roviny G19 se souřadnicemi XYZ a s případným natočením C90. Díry budou generovány do vrtacích cyklů G87, G88. Frézování osou C do cylindrických souřadnic G7.1 Cx – G7.1C0.
Jednotlivé operace krok po kroku najdete ve videokurzu této lekce. K dispozici je pro vás zpracován i CAM projekt tohoto obrábění.
15minutový podrobný videokurz detailně popisující přípravu NC programů z „těles“ pro naháněné nástroje na válci obrobku najdete na domovském webu Akademie CNC obrábění, Technický týdeník, nebo po registraci na stránkách
www.t-support.cz/registrace. Chcete si to sami zkusit? Registrujte se a do poznámky napište „akademie CNC obrábění“. Začněte sami, a budete-li chtít konzultovat, jsme vám k dispozici.