Jak pracovat se soubory pro samostudium
Dnes navazujeme především na druhou lekci, kde jsme probírali slovem i videokurzem možnosti nastavení uživatelského rozhraní a práci se šablonami:
Uživatelské rozhraní, přizpůsobené podle použití
Rozhraní GibbsCAM si můžeme přizpůsobit podle použití, které potřebujeme pro daný typ stroje a danou práci. Například na dvouosé soustružení s 2D geometrickými prvky můžeme použít odlehčenou verzi základního rozhraní, a to z důvodu použití nástrojů, určených pouze pro dvouosé soustružení.
Předdefinované Skupiny nástrojů – šablony
Všechny vytvořené nástroje můžeme pomocí Kontextového menu ukládat a následně spravovat ze souboru. Tímto způsobem značně urychlíme práci při definování nástrojů, především tvarových speciálů v nových projektech.
Předdefinované Skupiny procesů – šablony
Všechny vytvořené Procesy můžeme pomocí Kontextového menu ukládat a následně načítat ze souboru. Díky správě nástrojů a procesů můžeme velice zefektivnit práci s CAMem. Můžeme využívat také skupiny procesů na jednu společnou oblast kontury. Pro kompletní obrobení, hrubování, závit i dokončení povrchu použijeme v příkladu ve videokurzu takovouto připravenou skupinu procesů.
Pro vaše samostudium jsme připravili několik pracovních adresářů a souborů, které jsou společně zabalené (zazipované) v souboru AkademieCNC_souboryprosamostudium.zip.
Tento soubor si rozbalte do pracovního adresáře na svém PC.
ZIP soubor obsahuje adresáře všech doposud proběhlých příkladů ze školení, rozdělených do adresářů postupně od 01 a více až po společný adresář GibbsCAM-Tech-DATA-AkademieCNC.
GibbsCAM projekty naleznete vždy v adresáři, jako je například
04-Osa-C-Y-dil2-telesa-Celo-AkademieCNC:
- 040-Coupling-GibbsCAM-MT-part.vnc – startovací projekt
- 040-Coupling-GibbsCAM-MT-part-CAD.vnc – startovací projekt s přípravou CAD prvků
- 040-Coupling-GibbsCAM-MT-part-Kompletni.vnc – vyhotovený projekt
K dispozici jsou adresáře Import v jednotlivých příkladech, kde se pracuje s tělesy, například:
- 040-Coupling-GibbsCAM-MT-part.x_t
- 041-Coupling-GibbsCAM-MT-stock.x_t
Připravené nástroje, obráběcí procesy, postprocesor i Přizpůsobené uživatelské prostředí, použité ve videu, jsou v adresáři GibbsCAM-Tech-DATA-AkademieCNC:
NALINKOVÁNÍ NÁSTROJŮ DO GIBBSCAMU
Zapneme Seznam Nástrojů pomocí tlačítka NASTROJE , najedeme šipkou myši na seznam a pomocí pravého tlačítka otevřeme kontextové menu, zde vybereme volbu Nastavit Složka… a vybereme adresář GibbsCAM-Tech-DATA-AkademieCNC:
Následně již můžeme vybírat nástroje.
NALINKOVÁNÍ OBRÁBĚCÍCH PROCESŮ DO GIBBSCAMU
Postup je podobný jako u nástrojů: Zapneme Seznam Procesů a Operací pomocí tlačítka CAM , najedeme šipkou myši na seznam procesů a pomocí pravého tlačítka otevřeme kontextové menu, zde vybereme volbu Nastavit Složka… a vybereme adresář GibbsCAM-Tech-DATA-AkademieCNC:
Následně již můžeme volit procesy.
Pro uložení nastavení klikneme na Uložit:
INSTALACE UŽIVATELSKÉHO PROSTŘEDÍ
Kurzorem myši najedeme na horní rám a přes pravé tlačítko myši otevřeme kontextové menu. Zvolíme Přizpůsobit Lišty a nabídky
Následně přes tlačítko Načíst Přizpůsobený Profil nalinkujeme například 2019-PrizpusobenyUzivatelskyProfil-telesa.cui, který najdeme v adresáři 04-GUI:
A v příštím dílu budeme pokračovat s naháněnými nástroji při obrábění na čele s využitím osy C, i osy Y.
O autorovi: |