Nová královna zaoceánských plaveb, která poprvé vyplula na moře, aby ji konstruktéři podrobili prvním testům, je de facto plovoucím městem, o němž snil Jules Verne.
Město Saint-Nazaire, vystavěné v západní Francii na řece Loiře, zhruba 10 km od pobřeží Atlantského oceánu má dlouhou tradici ve stavbě lodí. Ve zdejších docích byla postavena i doposud největší výletní loď světa. Plavidlo dlouhé 362 m již opustilo domovský přístav, přestože oficiální panenská plavba plovoucího kolosu je plánována na březen příštího roku. Před tím je ovšem potřeba prověřit, zda je její obří konstrukce dostatečně odolná a vyhoví mnoha různým zátěžovým zkouškám.
ČETNÁ „NEJ“
Na testech se podílí asi 500 lidí, což je samo o sobě ohromující číslo. Ale tato největší výletní loď světa je významným milníkem i pro společnost Royal Caribbean (s ústředím v Miami na Floridě v USA s celkem více než 10 000 zaměstnanci), která plavidlo vlastní. Jde už o její pátý přírůstek do třídy Oasis, kam se řadí i bývalé největší výletní lodě světa jako Harmony of the Seas či Symphony of the Seas.
Nová loď s příznačným názvem Wonder of the Seas, tedy Zázrak moří, se v roce 2022 vydá z f loridského Fort Lauderdale nejprve do Karibiku, v květnu pak navštíví také Evropu a během sedmi dní vezme pasažéry na cestu Středozemním mořem, z Barcelony přes Řím na Mallorcu či italský ostrov Capri.
Její cestující zde budou moci využít nových možností zábavy, kupříkladu na nejvyšší skluzavce mimo pevninu nebo v parku se živými rostlinami.
Obří plavidlo má i úctyhodnou šířku 64 m. Jeho hmotnost dosahuje neuvěřitelných 236 857 t hrubé tonáže. Plout může rychlostí 22 uzlů, tedy až přibližně 40 km/hod. Kromě 6 988 pasažérů pojme také 2 300 členů posádky. Počítáno je tedy zhruba s jedním členem posádky na tři pasažéry. Verneovo plovoucí město K napsání románu „Plující město“ (v originále „Une ville flottante“, vydáno v roce 1871), inspirovala Julese Verna jeho společná plavba s bratrem Paulem v roce 1867 z Liverpoolu do Ameriky.
Great Eastern byl podle elektronické encyklopedie Wikipedie svého času největším parníkem světa. Navrhl ho proslulý anglický lodní inženýr a konstruktér Isambard Kingdom Brunel. Jeho stavba byla dokončena roku 1859.
Stavbu i zkušební plavby však provázela řada neštěstí. Důvodem byly především chybějící zkušenosti se stavbou lodi tak obrovských rozměrů (prostornost 18 915 BRT, délka 211 m, šířka 25 m, počet cestujících 4 000). Již problémy při spouštění lodě na vodu vedly k nervovému zhroucení konstruktéra Brunela. Výbuch kotle při první zkušební plavbě si vyžádal pět lidských životů (několik dnů poté Brunel zemřel raněn mrtvicí). Při další zkušební plavbě vnikla do lodi voda, což si opět vyžádalo lidské životy. Proto také první plavbu 6. září roku 1859 absolvovala loď jen se 43 cestujícími.
V důsledku komerčního neúspěchu byl parník nasazen jako loď pro kladení telegrafických kabelů mezi Evropou a Amerikou. Až roku 1867 byl znovu přestavěn na loď pro osobní přepravu. Po dvou letech se loď vrátila ke kladení kabelů.
Great Eastern byl v provozu do roku 1888 a roku 1891 byla loď demontována.
TECHNOLOGIE LODÍ VČERA DNES
V současné době jsou však konstrukce a vybavení námořních velikánů na zcela jiné úrovni. Stavba výletní lodi Wonder of the Seas byla zahájena v dubnu 2019 slavnostním řezáním oceli v loděnici Chantiers de l'Atlantique. Původně konstruktéři plánovali její předání na rok 2021, ale kvůli pandemii covidu-19 je její plné zprovoznění přeplánováno na příští rok.
Loď má 18 palub a 2 867 kajut. Dělí se na osm samostatných částí s různou nabídkou vyžití. Součástí je např. Central park, první živý park na moři na světě. Růst zde má více než 20 tisíc rostlin.
Bude se zde nacházet mnoho specializovaných restaurací i kaváren, obchody a butiky. Hosté se mohou přes den těšit na oázu pod širým nebem a večer na akce s živou hudbou pod hvězdami. Pasažéři mají pro relaxaci k dispozici i četné bazény a vířivky. Užít si budou moci otevřené vodní divadlo a zájemci o adrenalinové zážitky budou moci využít obří skluzavku Aquau ultimate abys přesahující několik pater, ale také kolotoče nebo surfařský simulátor FlowRider.
Ačkoli Wonder není první lodí třídy Oasis, zdaleka není ani kopií svých sester. Například společnost Royal Caribbean radikálně změnila design horních palub lodi a přidala také zcela nové okolí.
Cestující zde naleznou třeba Wonder Playscape, interaktivní dětský koutek pod širým nebem se skluzavkami, lezeckými stěnami, hrami, hlavolamy a interaktivní nástěnnou malbou. Hosté třídy Royal Suite mají na novém místě vyvýšenou sluneční palubu Suite sun deck s bazénem, barem a spoustou lehátek a zákoutí pro odpočinek. Na lodi je pro pohodlí hostů k dispozici také 24 výtahů.
Prostě cestující tu naleznou vše, nač si vzpomenou, včetně tenisového kurtu či motokárové dráhy.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)