Tramvaj do stanice BUDOUCNOST
Byla to v roce 1885 velká sláva, když mezi proslulým belgickým lázeňským střediskem Ostende a městem Nieuwpoort poprvé vyjela podél moře tramvaj. V roce 1912 byla pára nahrazena elektřinou.
A byla to opět velká sláva, když se po více než století trať dočkala modernizace. Podíleli se na ní specialisté společnosti Elektroline se sídlem v Praze a společnosti B+R automatizace.
Král Leopold II. měl bezesporu vynikající nápad, když nechal před sto lety postavit vlakovou stanici Ostende. Tato historická nádražní budova s nádhernou architekturou, hodná „královny přímořských měst", se stala oblíbeným dopravním uzlem. Postupem času ale přestala nádražní budova s přilehlou tramvajovou stanicí a autobusovým nádražím vyhovovat potřebám dnešní moderní doby. A tak architektonický ateliér Dietmar Feichtinger Architectes přepracoval tradiční řešení a navrhl velkolepý veřejný prostor nazývaný Oostende Station. Tato „stanice u moře" poskytuje lázeňským hostům, turistům, ale i stálým obyvatelům multifunkční prostory od parkoviště osobních automobilů a tramvajové stanice až po autobusové a vlakové nádraží, což umožňuje chodcům plynulý pohyb. Navíc je celý komplex pod střechou, takže jsou pasažéři při čekání na spoj chráněni jak před sluncem, tak před deštěm, který je obecně v Belgii velmi častý. Jízdní kola, která jsou v Belgii stěžejním dopravním prostředkem stálých obyvatel a usnadňují jim dostat se z jejich domovů na spoje veřejné dopravy, parkují v podzemí s řadou kulatých atrií s výhledem na prostor mezi nástupišti a budovou stanice.
Stále oblíbená tramvajová linka (jejíž oficiální nizozemský název zní Kusttram) zajišťuje hromadnou dopravu na pobřeží Severního moře mezi obcemi De Panne u francouzských hranic a Knokke-Heist blízko hranic s Nizozemskem. Jedná se o nejdelší tramvajovou trať na světě. Linka má 70 zastávek a délku 68 km. Tramvaje jezdí každých 20 minut mimo sezonu a každých 10 minut v letních měsících, kdy pobřežní tramvajová linka přepraví více než 3 miliony cestujících. Od roku 1991 provozuje trasu vlámský dopravní podnik De Lijn.
„Kusttram představuje menší nebo středně velký tramvajový provoz," říká Ing. Mikuláš Burgr, který ve společnosti Elektroline zaujímá pozici vedoucího realizace a engineeringu projektů souvisejících s řídicími systémy pro tramvaje. „Má však celou řadu zajímavých specifik. Například oproti ostatním městům je nejvíce vytížen v letní sezóně, takže si dokonce půjčuje tramvaje z Gentu a z Antverp. To není problém, protože tramvajový provoz v těchto městech provozuje jedna společnost. My jsme první systémy dodali právě do Gentu asi před 15 lety, a protože se osvědčily, máme v Belgii velmi dobré reference."
Komplexní řešení
Tramvaj blížící se ke křižovatce vysílá signál, který řídicí systém zpracuje, podle čísla linky této tramvaje vyhodnotí, v jakém směru má vůz pokračovat v jízdě, a podle toho automaticky nastaví výhybku pomocí elektrohydraulických přestavníků do požadovaného směru.
V Ostende jsou však některé zvláštnosti. U železničního nádraží je tramvajový uzel města tvořený ze tří tramvajových nástupišť a jedné odstavné koleje, jde tedy o poměrně komplikované místo s dvaceti výhybkami. V takto složité situaci nelze pouze ovládat jednotlivé výhybky, ale je třeba řídit celý komplex jako celek. Systém totiž musí zajistit nejen správné nastavení vlakové (tramvajové) cesty, ale musí rovněž odvrátit riziko střetu tramvají. Systém musí automaticky řešit, která z tramvají má přednost, a řídit jejich pohyb pomocí dopravních návěstidel (semaforů). Tím složitost systému velmi narůstá. Celý provoz je dozorován dálkovým dohledem v dispečinku, který dokonce ani není v tom samém městě, nýbrž v Bruggách vzdálených několik desítek kilometrů. Ve snaze snižovat náklady totiž nyní dopravní podniky soustřeďují dispečinky z různých měst do větších celků. Dispečeři mají vizualizaci celé tramvajové linky nejen na monitorech ve velínu, ale také třeba na tabletech či jiných přenosných zařízeních. Součástí dodávky byl i kamerový systém. Jistě není bez zajímavosti, že řídicí systém automaticky ovládá (asi 500 m od centrální stanice) rovněž průjezd tramvaje přes dva otočné mosty postavené nad mořským zálivem!
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)