Celosvětový závod o první sériově vyráběný produkt v oblasti kultivovaného masa může mít překvapivého vítěze. Český start-up Bene Meat Technologies disponuje potřebnou technologií k jeho výrobě prozatím alespoň využitelnou ve výrobě krmení pro zvířata. Momentálně prochází procesem schvalování pro použití v USA i EU.
Výzkumné týmy se už dlouhá léta po celém světě snaží vyvinout technologie takzvaného kultivovaného masa, tedy masa, které by bylo možné „pěstovat“ bez nutnosti chovat zvířata v pro ně ne zrovna ideálních podmínkách a hlavně bez potřeby jejich zabíjení. Vedou je k tomu nejen humánní a ekologické důvody, ale také snaha zajistit stálou kvalitu a potřeba udržitelným způsobem nakrmit rostoucí počty lidí.
Svatým grálem jejich snažení by časem měl být chutný, kvalitní a vizuálně atraktivní steak nerozeznatelný od pravého, tedy získaného porážkou zvířete. K tomu však povede ještě hodně dlouhá cesta. Přesto se nyní zdá, že by kultivované maso ve své jednodušší podobě už mohlo opustit výzkumné laboratoře a přejít do sériové výroby. Svůj podíl by na tom měl mít i český výzkumný tým.
„Na výzkumné cestě za sofistikovaným finálním produktem generujeme velké množství poznatků a produktů s možností nového využití. Produkty krmení pro zvířata nebyly naším původním cílem, ale nyní se stávají rovnocennou prioritou,“ vysvětluje Roman Kříž, CEO českého výzkumného projektu Bene Meat Technologies (BMT).
Trh dává BMT za pravdu. Produkce krmiv pro domácí zvířata je energeticky a ekologicky náročná, při své velikosti je zodpovědná za 25 % uhlíkové stopy v oblasti chovu zvířat. Podle posledního průzkumu zveřejněného v Harvard Dataverse, vnímá tento aspekt kriticky více než 50 % chovatelů, kteří z 90 % pravidelně podávají živočišná krmiva.
Téměř 40 % majitelů domácích zvířátek pak problematicky vnímá etický rozměr chovu a porážky zvířat a 50 % by rádo krmilo své mazlíčky eticky a environmentálně nezávadným krmivem na bázi kultivovaného masa (KM).
Podle českého průzkumu NMS Market Research provedeného v říjnu loňského roku je v ČR číslo podobné: 48 % respondentů by KM v segmentu „pet food“ dávalo přednost kvůli zdravotní nezávadnosti, 36 % věří ve vyšší kvalitu surovin a 27 % shodně uvedlo jako důvod ke koupi etické a ekologické aspekty výroby.
Je však na změnu připraven trh výrobců krmiv? „Podle našich zjištění čelí toto odvětví celé řadě výzev, ať jde o rostoucí regulaci trhu ve smyslu nároků na kvalitu, kolísající ceny vstupů, komplikované dodavatelské toky, či kontaminaci produktů v rámci výrobního procesu,“ vysvětluje Roman Kříž.
„Chceme výrobcům pet food nabídnout technologii, díky níž vyrobí v bioreaktoru klíčové složky finálního krmiva, a to ekonomicky, efektivně, humánně, s konstantní kvalitou a bez spoléhání se na dodavatele,“ dodává Roman Kříž.
Základem je imortalizace
Nezbytným krokem pro technologii výroby KM ve velkém množství a za přijatelnou cenu bylo ovládnutí takzvané imortalizace, tedy procesu, při kterém se dosáhne toho, že buňky získají možnost nekonečného dělení. Laicky řečeno — přestanou stárnout a dělí se neustále dál.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku)