Zejména poslední veletrhy IFA 2019 v Berlíně a Asii, nebo americký CES 2019 překvapily pokusy o nevšední řešení tradičních chladniček, praček, robotů, horkovzdušných a mikrovlnných troub a sporáků, zbavujících uživatele mnoha starostí svou automatikou, ovládáním dotykovými displeji nebo smartphony či tablety přes WiFi, Google a bezdrátové sítě, s kterými přicházejí jejich dominantní výrobci a největší světoví prodejci.
Zásnuby trouby Haier s chladničkou
Dva dosud svými funkcemi ostře odlišné základní prvky kuchyní - pečící troubu a chladničku - se podařilo letos poprvé spojit v jediný vestavný spotřebič čínské společnosti HAIER, která v poslední době pohltila i takovou světovou značku, jakou je Candy nebo GE-Electrical. Na posledním veletrhu IFA-2019 ho představila jako troubu s označením H-KEEPHEAT 700. Až do té doby jsme museli nedojedenou pečínku z trouby nechat vychladnout a uložit do chladničky, a k večeři či kdykoliv později jí znovu vracet k novému ohřátí do trouby. Nejnověji jí nahradí jediná konvekční horkovzdušná trouba s prosklenými dvířky, rozdělená uvnitř pohyblivou přepážkou na dva nezávislé prostory - horní pro ohřev s příkonem kolem 1,5 kWh, spodní pro chlazení a uložení. Výrobce ovšem počítá s tím, že pokrmy budou uzavřeny v dostupném vakuovém balení v sáčcích nebo v krabicích určených do mikrovlnné trouby. Podle druhu konzervovaného jídla lze dole nastavit teplotu 63°C nebo 70°C, a tato teplota kromě jemného uvaření (k velkému překvapení) brání růstu škodlivých mikroorganizmů tak, že potraviny při této ustálené teplotě vydrží až 14 dnů bez ztráty chutě už jen proto, že nemusely projít při zmrazování teplotním šokem. Podle vynálezu použitá technologie Exever zachovává organoleptické vlastnosti potravin včetně chuti, aroma, vzhledu či dotyku. S nastavenou a trvale přesně udržovanou teplotou (nebo po krátkodobém ohřevu) se pokrm jednoduše vyjme a konzumuje. Spotřebič prý je i energeticky velmi úsporný. V režimu keep-warm prý vyjde spotřeba elektřiny jen na pouhý dolar denně! V předváděné vestavné velikosti ovšem revoluční duospotřebič vyhoví malou kapacitou jen menším domácnostem. Nástupní cenu hodlá Haier prozradit na veletrzích bílé techniky v roce 2020.
Vestavná trouba Whirlpool, která sama rozpozná a připraví vložené jídlo
Hitem letošního veletrhu CES 2019 se stala chytrá a dokonce mluvící vestavná mikrovlnná trouba Smart Countertop Oven v expozici Whirlpoolu. Díky vestavné kameře automaticky rozpozná nejen druh vloženého pokrmu, ale i to, zda je čerstvé nebo zmrazené. Podle toho pak sama vybere z jedenácti různých režimů, zda ho bude péci, smažit, grilovat, toustovat, nebo pomalu vařit, či pouze ohřívat na programem doporučenou teplotu. Funguje tedy jako profesionální konvektomat. Trouba je napojena k síti pomocí Hifi a díky tomu, i podle toho co uvnitř vidí její kamera upozorní uživatele, když je nutné během vaření přidávat podle receptu nějaké přísady. Trouba reaguje i na hlasové pokyny uživatele díky spolupráci se zatím nejrozšířenějšími asistenčními systémy Gooogle Assistant nebo Amazon Alexa. Učiněný zázrak se má již během roku prodávat za cenu okolo 800 US dolarů.
(Celý článek naleznete v příštím čísle TT.)