Vícevrstvá balení bývají díky kombinovaným vlastnostem materiálů nejlepší cestou k udržování kvality potravin. Poskytují ochranu a hygienu výrobku, čímž prodlužují trvanlivost potravin. Vícevrstvé obaly si vystačí s poměrně malým množstvím materiálu a mohou se také vyrábět z chemicky recyklovaného materiálu.
Moderní fóliové obaly sestávají z několika materiálů a vrstev s různými vlastnostmi, jako je např. kyslíková nebo světelná bariéra. Vícevrstvé fólie umožňují snížit objem balení na minimum. Tento systém sestává až z jedenácti jednotlivých velmi tenkých vrstev. Díky tomu jsou výrazně světlejší a tenčí než srovnatelné obaly. To nejen šetří používané suroviny, ale také přispívá k významným úsporám emisí C02 během přepravy.
Vícevrstvé obaly jsou však považovány za recyklovatelné pouze v omezeném rozsahu, protože mechanické recyklační procesy nejsou příliš vhodné pro kompozitní materiály. V rámci projektu Chem-Cycling proto v BASF pracovali na postupu chemické recyklace plastových odpadů využitelného i pro smíšené plasty.
Výsledkem jejich práce je prototyp obalu z chemicky recyklovatelného polyamidu (PA) a polyetylénu (PE). Pilotní projekt byl realizován ve spolupráci čtyř partnerů, kterými byli BASF, Borealis, Südpack a Zott.
Koncern BASF dodal chemicky recyklovaný polyamid, Borealis přidával polyetylén, společnost Südpack, producent fóliových odpadů pro potraviny, dodával z těchto materiálů vícevrstvé fólie, které byly zpracovávány na speciálně zatavované obaly pro mléčné výrobky Zott.
Oba plasty jsou navrženy tak, aby byla zaručena jejich další stoprocentní recyklovatelnost.