Technologické centrum společnosti Yamazaki Mazak Central Europe v Říčanech-Jažlovicích u Prahy uspořádalo v 7. týdnu tohoto roku pro zájemce z řad technické veřejnosti dny otevřených dveří s cílem seznámit je s přístupem společnosti k výzvám, kterým v současné době obor obráběcích strojů musí čelit.
Japonskou rodinnou firmu Yamazaki Mazak se sídlem v japonské prefektuře Aiči založil Sadakiči Yamazaki v roce 1919. Od té doby se rozrostla na globálně působící společnost s více než 8 700 zaměstnanci a s výrobními závody nejen v Japonsku, ale také v Singapuru, v Číně, v Indii, ve Velké Británii i v USA a s 87 technologickými a technickými centry v celkem 29 zemích světa. V současné době ji řídí Takaši Yamazaki.
Výrobní program společnosti tvoří víceprocesní obráběcí stroje, CNC soustružnická a frézovací centra, horizontální obráběcí centra, CNC laserové výrobní stroje, pružné výrobní a související CNC řídicí systémy i software.
Na předních strojírenských veletrzích definujících výzvy a ilustrujících aktuální stav oboru obráběcích strojů ve světě, tedy na japonském veletrhu JIMTOF v Tokiu, americkém IMTS v Chicagu a na evropském veletrhu EMO, patří expozice společnosti vždy ke špičkovým, určujícím rozhodující trendy a prezentující se tím nejlepším, co obor světovému hospodářství může nabídnout.
A to se odrazilo rovněž v prezentační síni jažlovického Technologického centra společnosti Yamazaki Mazak Central Europe, kde bylo letos poprvé v ČR možno zhlédnout v provozu vybrané stroje, jež poutaly pozornost v expozici Mazak na EMO 2023, ale na loňské MSV se i s ohledem na velmi blízké termíny obou veletrhů už přesunout nestihly. Současné výzvy a jejich řešení Problematika, které výrobci obráběcích strojů čelí, zahrnuje především dlouhodobě se stupňující požadavky na zvyšování efektivity strojů a zlepšování poměru jejich užitné hodnoty vůči jeho ceně. Jejich zvládnutí je nezbytnou základní podmínkou konkurenceschopnosti. V současné době musí tedy výrobci obráběcích strojů reagovat na požadavky probíhající digitalizace a vyrovnat se s imperativem zajištění udržitelné výroby nejen u sebe samých, ale především u uživatelů svých strojů.
Omezené kapacity pracovní síly i její nedostatečná kvalifikace, turbulentní prostředí v oblasti odbytu v důsledku zásadních změn v oboru automotive, kolísání cen a dostupnosti zdrojů, regulatorní požadavky mnohdy nedomyšleně přijímané legislativy i rostoucí byrokracie patří k dalším nezanedbatelným aspektům, jež výrobcům strojů komplikují život. Na výše uvedené skutečnosti reaguje Mazak řadou opatření digitální i zelené transformace, kterými vybavuje nové stroje — nově vystavované v předváděcí hale v Jažlovicích nevyjímaje.
Patří k nim zvýšené parametry vřeten strojů s nabídkou řady opcí, kde si zákazník může zvolit optimální kombinaci výkonu, krouticího momentu i maximálních otáček podle potřeb. Rychlosti posuvů rostou stejně jako hodnoty zrychlení a zpomalení v úvratích či tuhost komponent namáhaných mechanickými vlivy a většími řeznými silami. Větší tuhost a stabilita komponent pomáhají lépe odolávat vzniku vibrací a dovolují použít vyšší řezné parametry.
Rozšiřuje se nabídka řešení automatizované manipulace s obrobky, nahrazující lidskou práci a umožňující delší bezobslužný provoz. Mazak v této oblasti dodává portálové manipulátory, paletové zásobníky a robotické buňky pro manipulaci s prizmatickými a rotačními dílci včetně buněk pro hřídelové součásti.
Za zmínku stojí nová bezbariérová robotická buňka EZ 30 obsluhovaná kobotem a schopná manipulovat s dílci o hmotností až 18 kg. Odebírat je může přímo z palet položených na podlahu vedle stroje.
Úsporu času, nákladů i počtu nutných strojů představuje filozofie „jednou upnout a komplexně obrobit“, kterou ilustruje nepřehlédnutelný růst nabídky víceprocesních strojů s naklápěcí frézovací jednotkou. Vyšší úroveň procesní integrace představují také stroje vybavené softwarem a nezbytnou vyšší tuhostí dovolující zhotovit ozubení či komplexně třískově opracovat vlastní součást na jedno upnutí.
Variaxis i-700 neO, vertikální pětiosé obráběcí centrum koncipované pro vysoký výkon a přesnost slibuje v ročním úhrnu až 30 % úspory elektrické energie
Společnost si klade za cíl snížit do roku 2030 uhlíkovou stopu jednoho stroje za celou dobu jeho životnosti o 50 % oproti strojům z roku 2010. Cestu k tomu představuje soubor Mazak Go Green zahrnující řadu technologií, prvků a opatření pro úsporu zdrojů a energií: např. rekuperaci energie, vysoce účinné chladicí jednotky, adaptivní řízení tlaku a množství chladiva podle aktuálně používaného nástroje a parametrů řezu, adaptivní řízení spotřeby stlačeného vzduchu, inteligentní vypínání momentálně nepotřebných komponent a řadu dalších.
Speciálně pro uživatele bez hlubších zkušeností s NC stroji vytvořili konstruktéři Mazak rodinu jednodušších strojů kategorie affordable entry level machine tools, tedy nákladově dostupné stroje pro vstupní úroveň znalostí. Nízkou kvalifikaci obsluhy pomáhají řešit uživatelsky přívětivé řídicí systémy s intuitivním ovládáním nebo i-Connect, bezplatný portál pro stahování manuálů, výměnu zkušeností, podporu údržby a monitoring.
Změnou poloh optických prvků lze měnit průměr a tvar paprsku, a tím i koncentraci energie do bodu či větší plochy pro různé typy a tloušťky materiálů
Zvláštní kategorii pak představují hybridní stroje disponující dostatečnou tuhostí i výkonem a schopné provádět kromě klasických třískových operací také např. svařování třením nebo aditivní dotváření struktur obrobku. Vybrané stroje V předváděcí hale dominovaly velké stroje dovezené přímo z Hannoveru, především Integrex i-630V/6 AG, Optiplex 3015 NEO nebo již známé vodorovné centrum HCN-6800 NEO. Vysoce přesné víceprocesní obráběcí centrum Integrex i-630V/6 AG se třemi lineárními osami s posuvy 1 426 × 1 050 × 1 050 mm, rotačním stolem a vertikálně posuvným naklápěcím frézovacím vřeteníkem s vřetenem o výkonu 37 kW a rychlostí až 10 000 ot/min je přesností, dimenzováním ložisek i softwarově vybaveno ke zhotovování ozubení většího rozměru. Nabízí technologie odvalování, frézování a gear skiving [metoda obrábění použitelná pro výrobu vnitřních i vnějších zubů ozubených kol; přináší vyšší produktivitu a ve srovnání s odvalovacím frézováním nástroje vyžaduje menší vůli, a je tedy schopna obrábět v těsné blízkosti osazení — pozn. red.]. Obrobek může mít v průměru až 1 060 mm a na výšku až 1 000 mm. Maximální rychlost otočného stolu dosahuje 650 ot/min, což umožňuje provádět také soustružnické operace. Stroj je osazen řídicím systémem SmoothAI.
Variaxis i-700 NEO, vertikální pětiosé obráběcí centrum koncipované pro vysoký výkon a přesnost, disponuje řadou ekologických opatření, která v ročním úhrnu představují až 30 % úspory elektrické energie (řádově 6 000 kWh za rok) ve srovnání s běžným strojem této kategorie. Vřeteno lze volit z šesti opcí, přičemž nejvýkonnější verze disponuje až 20 000 ot/min a výkonem 42 kW a spolu s dalšími vlastnostmi stroje nabízí až o 67 % vyšší úběr při obrábění oceli nebo až o 20 % vyšší úběr při obrábění hliníkových slitin oproti porovnatelným strojům. Vyšší přesnost zajišťuje nejen bohatě dimenzovaná kolébka osy A, inteligentní funkce teplotního štítu (AI thermal shield), využívající pokročilé algoritmy pro automatickou kompenzaci vlivů změn teploty a další. Posuvy v osách X/Y/Z činí 630 / 1 100 / 600 mm. Stroj je opět osazen řídicím systémem SmoothAI, nabízejícím inteligentní funkce redukce vibrací a teplotních kompenzací, podpůrné funkce snadné konfigurace automatizačních systémů, možnost využívání virtuálního obrábění pro kontrolu procesu s pomocí digitálního dvojčete.
FSW-460V spojuje technologie 3D třískového opracování se svařovací technologií FSW (friction stir welding), kdy vřeteno přitlačuje rotující nástroj ke svařovanému povrchu axiální silou až 14 kN. Svařenec se při tom vůči vřetenu pohybuje v řízených osách X, Y a Z s pojezdem 560, 460 a 510 mm a rychlostí posuvu 1—8 000 mm/min. Vysoká teplota v místě kontaktu svařence s rotujícím nástrojem vytváří svar požadované délky a tvaru. Značné síly podmiňující vznik svaru vyžadují stabilní a dostatečně tuhý stroj včetně dostatečně dimenzovaných lineárních pohonů. Předpokladem úspěchu je také vhodně koncipovaný, programem řízený přípravek, jehož upínky nesmí bránit vzájemnému pohybu nástroje a svařence. Upínací síla přidržující k sobě obě spojované součásti musí být dostatečně velká a působit blízko vznikajícího svaru, aby nedocházelo k deformacím, což se řeší většinou programem řízeným odklápěním upínek přípravku. Kvalitu svaru zajišťuje rovněž řídicí systém SmoothG, automaticky upravující polohu nástroje tak, aby se udržovala konstantní přítlačná síla. Tím zabraňuje defektům svaru z důvodu nedostatečného přítlaku nebo otřepům, způsobeným neúměrným tlakem. Rychlost vřetena dosahuje až 10 000 ot/min. Povolené zatížení stolu činí 500 kg a kapacita automatického zásobníku nástrojů s rychlostí výměny 1,5 s je 30 pozic včetně tří pro FSW nástroje. Stroj lze s výhodou použít pro výrobu bateriových kontejnerů pro elektromobily.
Víceprocesní soustružnické centrum Integrex i-250H ST vybavené natáčecí frézovací jednotkou o výkonu 24 kW může na obrobcích typu hřídele zhotovovat ozubení metodou gear skiving. Automatický zásobník nástrojů s rychlostí výměny 1,5 s je dostupný v zadní části stroje a nabízí 30 pozic včetně tří pro FSW nástroje
Víceprocesní soustružnické centrum Integrex i-250H ST vybavené natáčecí frézovací jednotkou o výkonu 24 kW a otáčkách až 12 000 ot/min, s řízenými osami B a C, protivřetenem a spodní revolverovou hlavou pro 12 poháněných nástrojů, může na obrobcích typu hřídele zhotovovat ozubení metodou gear skiving. Pro eliminaci průhybu dlouhých dílců lze jednu pozici na revolverové hlavě osadit lunetou. Jedná se o typický stroj, určený pro zhotovení komplexního dílce na jedno upnutí, vhodný pro integraci s automatizačními systémy včetně podavače tyčí a výměny 8″ sklíčidla průmyslovým robotem. Disponuje automatickým zásobníkem nástrojů s 38 pozicemi (opčně až 112) a je osazen řídicím systémem SmoothAI.
Vysoce výkonný 2D řezací stroj Optiplex 3015 NEO pro tloušťky plechu až 50 mm je vybaven novou řezací hlavou MCT 3 s řadou inteligentních funkcí zvyšujících produktivitu práce i kvalitu hran řezu. Maximální rozměr řezaného plechu činí 1 525 × 3 050 mm a čas přípravy výrazně zrychlí jeho osazení dvěma stoly, kdy na jednom probíhají pracovní operace a na druhém příprava a upínání plechu pro další úlohy řezání. Stroj lze osadit laserem o výkonu v rozsahu 4—20 kW. Pro laser s výkonem 20 kW je k dispozici beam shaping technology, unikátní funkce tvarování paprsku, upravující hustotu výkonu paprsku s cílem dosáhnout nejlepšího možného výkonu při řezání různých materiálů i tlouštěk plechu. Stroj je osazen řídicím systémem SmoothLx s 21,5″ dotykovou obrazovkou.