Po covidových letech bylo ve dnech od 30. ledna do 11. února konečně možno uspořádat dny otevřených dveří v prostorách společnosti DMG Mori v bavorském Pfrontenu opravdu velkoryse, v souladu s tradicí.
Široká paleta strojů DMG Mori dobře ilustruje trendy v oboru: snižování pracnosti a nákladů či zhotovování komplikovaných dílců, pokud možno na jedno upnutí, si vynucují odpovídající technická řešení. Se stejným cílem dochází k profesní integraci, tedy ke spojování více technologií na jednom stroji, integraci manipulačních systémů se stroji a ke vzniku hybridních strojů. Rozsáhlým nasazením automatických prostředků manipulace lze šetřit lidskou práci a vytvářet podmínky pro režimy dlouhého bezobslužného provozu.
Časy operací se zkracují dosahováním vysokých úběrů umožněných vysokou tuhostí strojů. Ta dovoluje vzdorovat vysokým řezným silám, aniž je nutno slevit na požadavku přesnosti opracování.
Nové technologie, dosud považované za nekonvenční, je možné spolu s klasickými třískovými realizovat i na tzv. konvenčních strojích.
Návštěvníkům v Pfrontenu organizátorská firma představila několik desítek strojů, mnohé z nich v chodu, většinu vybavenou příslušnou automatizací zahrnující manipulaci s obrobky i s nástroji. Světovou premiéru si zde odbyla celá řada z nich.
Obráběcí stroje
Ve skupině univerzálních soustružnických strojů byl předveden CNC soustruh NLX 2500 vybavený kolaborativním robotem Matris Light pro dílce s hmotností do 5 kg. Robot je umístěn na pohyblivé platformě, a je proto podle potřeby snadno přemístitelný k jinému stroji.
K vidění byl dále univerzální vysoce přesný CNC soustruh CTX 350, určený pro dílce do rozměrů ø 320 × 530, resp. pro tyčovinu s max. ø 65 mm. Je vybaven osou Y a volitelně také protivřetenem či revolverovou hlavou. Stroj je připraven pro automatizaci manipulace s obrobky pomocí integrovaného jeřábového portálu či rozhraním pro flexibilní robotickou manipulaci prostřednictvím systému Robo2Go.
Nový standard v kvalitě soustružení představují vysoce přesné CNC soustruhy T1 a T2 vybavené standardně systémem přímého odměřování v ose X, 45° šikmým ložem pro snadný odvod třísek a řemenem poháněným vřetenem. Vyznačují se vysoce tuhou konstrukcí umožňující hluboké úběry.
Skupinu CNC soustruhů schopných frézovacích operací prováděných vřetenem otočné frézovací hlavy nebo poháněných nástroji revolverové hlavy zastupovaly CNC stroje CLX 450 TC, CTX beta 1250 TC s robotickým nakladačem Robo2Go Turning, CTX gama 2000 TC s robotickým systémem Robo2Go Max pro obrobky do hmotnosti 115 kg a soustružnická centra NTX 500 či NTX 1000 osazená otočnou frézovací jednotkou a revolverovou hlavou disponující vestavěným systémem pohonu. Díky vyšším otáčkám poháněného nástroje umožňuje zvýšit úběry materiálu. I poslední dva uvedené stroje byly vybaveny robotickými nakládacími systémy: prvý integrovaným robotickým ramenem IMTR pro těžší dílce, druhý pojízdným vozíkem typu WH AMR, tedy dopravním systémem bez řidiče. Jeho senzorické řízení polohy ramene pracuje s přesností menší než ±1 mm.
Skupinu soustružnických strojů doplňovaly produkční horizontální stroje Sprint 32/10 pro produktivní výrobu dílců z tyče a NZ Quatro se čtyřmi revolverovými hlavami v pracovním prostoru.
Standardní frézovací stroje byly zastoupeny CNC vertikální frézkou DMP 35 s modulem WH 3 Cell pro ukládání dílců s hmotností do 5,5 kg a s minimálními nároky na zastavěnou plochu, dále pak CNC frézkou M2 s vysokou statickou a dynamickou tuhostí a osvědčeným inlinovým vřetenem dosahujícím až 12 000 ot/min.
Stroj DMF 300/11 s pojízdným stojanem
Horizontální frézky byly zastoupeny stroji DMC 85 H MonoBlock a DMU 65H MonoBlock s připojeným kotoučovým zásobníkem palet.
Ze silně zastoupeného pětiosého frézování zmiňme např. CNC univerzální frézku DMU 50 3. generace s modulárním zásobníkem palet PH Cell Twin, který může propojovat dva sousedící stroje.
Dále byly v rámci CNC strojů předvedeny DMU 65 MonoBlock 2. generace se zásobníkem palet PH Cell 300, DMU 75 MonoBlock 2. generace rovněž se zásobníkem palet PH Cell Twin, DMU 100 DuoBlock FD s modulárním rotačním zásobníkem PH Cell 2000 pro až 21 palet, univerzální obráběcí centrum DMU 40 eVo s naklápěcím stolem a robotickým systémem Robo2Go Milling, DMU 65 MonoBlock FDS s integrovanou technologií broušení a systémem PPS 3 a další stroje.
Mimo řady stály CNC pětiosý frézovací stroj DMF 300/11 s pojezdem 3 000 mm v ose X a 1 100 mm v ose Y disponující frézovací jednotkou umístěnou na pojízdném stojanu a otočnou kolem vodorovné osy B, vertikální bruska CVG 6 a univerzální svislá bruska Ultrasonic 50 koncepce MonoBlock využívající vysokofrekvenční axiální kmity nástroje se zdvihem cca 15 μm, jež superponuje na rotační pohyb nástroje. Snižuje tak řezné síly až o 50 % a dovoluje opracovávat křehké a tvrdé materiály s kvalitou povrchu Ra < 0,1 μm.
Stroj DMU 65 MonoBlock se zásobníkem palet PH Cell 300
Laserové technologie
Možnosti laseru při obrábění prezentovaly laserové stroje Lasertec 50 Shape Femto pro generování špičkových povrchů pomocí femtosekundového laseru, Lasertec 100 Power Drill pro vrtání otvorů ve velkých dílcích turbín i stroje pro zhotovování přesných povrchů nástrojů Lasertec 20 Precision Tool se zásobníkem palet PH10, Tool a Lasertec 50 Precision Tool se zásobníkem palet PH50.
Možnosti laseru zhotovit aditivně polotovar, který je následně obroben frézováním, dokladovaly hybridní stroje Lasertec 65, Lasertec 125 a Lasertec 3000 s práškovou tryskou systému DED (Direct Energy Deposition). Jejich trysku najdete na laserové navařovací hlavě, přičemž polotovar je při nezměněném upnutí a na stejném stroji dokončen pětiosým frézováním.
Aditivní výroba dílce v práškovém loži metodou selektivního navařování byla předváděna na stroji Lasertec Dual.
Automatizace
Nabídka společnosti DMG Mori z oblasti automatizace manipulace s obrobky nebo nástroji je více než obdivuhodná a doklady o tom mohli zhlédnout návštěvníci akce na každém kroku. Procesní integrace s kolaborativním robotem systému Matris Light, možnosti využití nového robotického systému Robo2Go Max i jeho předchůdců, široké spektrum paletových zásobníků, nabídka portálových zakladačů řady GX nebo dopravních systémů TH-AGV pro manipulaci s nástroji či dopravních systémů AGV/AMR bez řidiče si zaslouží detailnější informace, jimž je věnován článek v příloze Průmyslová automatizace a robotizace tohoto vydání Technického týdeníku.