S jarem se výrazně probouzí nejen příroda, ale též aktivity firem snažících se představit své novinky a pokrokové technologie nejen formou katalogů, ale především praktickými ukázkami a konzultacemi. Na jednom místě tak mohou zájemci zhlédnout celou řadu novinek v akci a zodpovědněji zvážit chystané investice do modernizace provozů.
Celosvětově uznávaný expert v oboru průmyslové automatizace japonská společnost FANUC sídlí na úpatí hory Fuji poblíž jezera Yamanaka, kde se na 1,7 milionech m2 se nacházejí její výrobní závody, výzkumná vývojová střediska, administrativa i zázemí pro zaměstnance. Výroba produktů stejnojmenné značky probíhá pouze v Japonsku a úroveň její automatizace dokresluje, že na 2 500 dělníků připadá dvojnásobný počet nasazených průmyslových robotů.
Celosvětovou síť FANUC tvoří více než 270 místních poboček, připravených reagovat na potřeby zákazníků. V Evropě zajišťuje prodej, technickou podporu, nezbytné logistické služby a servisní podporu 29 poboček, mezi něž patří i společnost FANUC Czech.
V jejím pražském sídle proběhl v dubnu seminář Obrábění a automatizace, jehož účastníci obdrželi základní informace o společnosti FANUC a jejím výrobním programu. Pozornost přitom patřila především obráběcím centrům RoboDrill — zástupci společnosti na akci předváděli v chodu čtyři pracoviště s rozdílnou mírou automatizace.
Příležitost k prezentaci ovšem dostaly i další firmy nabízející související produkty. Mezi nimi bychom chtěli vyzdvihnout především společnost Ceratizit, výrobce a dodavatele řezného nářadí, a t-support, dodavatele CAD/CAM programů.
FANUC jako společnost zaměřená na průmyslovou automatizaci nabízí širokou paletu vyspělých produktů od CNC řídicích systémů a servopohonů po průmyslové roboty, včetně robotů kolaborativních, jejichž prodeje v posledních letech neustále rostou. Skupina CNC řízených strojů zahrnuje kompaktní obráběcí centra RoboDrill, CNC vstřikovací stroje RoboShot a CNC elektroerozivní drátové řezačky RoboCut.
Specifickou skupinu služeb tvoří chytrá řešení výroby pro zvýšení efektivity výroby. Všechny produkty těží z technické a servisní podpory, zaměřené na jejich maximální využití s minimálními prostoji.
Rychlá a snadná integrace robota do obráběcího procesu v podání QSSR © FANUC
Obráběcí centra
Obráběcí centra RoboDrill FANUC vyrábí již několik desítek let. Do celého světa dodala již více než 300 tisíc strojů. Od počátků je přitom podrobuje neustálému technickému rozvoji.
Nejnovější v nabídce je aktuálně řada α-Di B Plus. Charakterizuje ji vřeteno s upínacím kuželem vel. BT30, s otáčkami až 10 000 ot/min, případně 24 000 ot/min, a moderní řídicí systém Fanuc 31i—B5 Plus. Stroje, vyráběné ve velikostech S, M a L, se liší velikostmi pojezdu v ose X (300, 500 a 700 mm) a provedením. Verze Advanced se od provedení Standard liší především zvětšeným pojezdem v ose Z, možností použití těžších nástrojů a kratší dobou jejich výměny (od třísky do třísky jen 1,3 s). Použitím otočného stolu nebo otočného stolu s naklápěním lze zvýšit počet řízených os ze tří až na pět.
Rodina obráběcích center RoboDrill α-DiB Plus a kolaborativní robot Fanuc CRX 10iA/L © FANUC
Pro zvýšení užitné hodnoty stroje firma nabízí produktivní metodu Power Skiving na výrobu ozubení, systémy dotykových sond, teplotní kompenzace, funkci NanoSmooth pro vyhlazení obrobeného povrchu, monitoring stavu nástroje a řadu dalších opatření. Všechny stroje disponují funkcemi úspory energií (rekuperace, selektivní vypínání nepotřebných funkcí, monitoring) a jsou vybaveny funkcí QSSR (Quick & Simple Start-up of Robotization) pro rychlou integraci obslužných robotů. [Jde o balíček základních prvků potřebných pro stavbu robotických systémů s RoboMachine, tedy nejenom RoboDrill, jejichž užití k sestavení systémů by mělo podle vyjádření společnosti vést k výraznému snížení pracovní zátěže pro návrh a nastavení systému, tedy k usnadnění instalace, nastavení i provozu automatizačních systémů — pozn. red.]
Praktické ukázky Pracoviště RB1 se strojem RoboDrill D21L iB5 Plus, propojeným pojezdem Gübel s měřicím pracovištěm Renishaw Equator bylo pro potřeby prezentací vybaveno robotem M10iD/12 určeným pro zakládání a odebírání dílců.
Na pracovišti RB2, tvořeným strojem Robodrill D21 L iB5 Plus s integrovanou automatizací, specialisté předváděli silové opracování ocelového dílce z oceli X155CrMoV12-1 výkonnými nástroji Ceratizit (tříbřité vrtáky ø 30 mm s posuvem 136 mm/min a ø 10 mm s posuvem 1 210 mm/min, vysokoposuvovou frézu ø 63 mm s posuvem 3 232 mm/min, frézu pro trochoidní frézování a další). Na stroji s výkonnými nástroji realizovali produktivní opracování dílce a vysoké úběry.
Pětiosé opracování dílce z lehké slitiny AlMg4,5Mn0,7 probíhalo na pracovišti RB3, kde byl stroj Robodrill D21L iB5 Plus doplněn otočným stolem Häberle. Stroj i nástroje zde prokázaly schopnost dosahovat značných úběrů potřebných pro skutečně produktivní opracování lehkých slitin.
Na pracovišti RB4 se strojem Robodrill D28L iB5 Plus a kolaborativním robotem CRX10iA/L s kamerovým systémem mohli účastníci sledovat výhody odebírání dílců i zpětné zakládání pomocí vybaveného robota. Zájemcům o pokročilejší využití robotů FANUC v rámci průmyslové automatizace by neměl uniknout především potenciál kamerového systému FANUC 3D Vision sensor, umožňující odebírání dílců s nedefinovanou polohou z úložiště, ani Force sensor, zajišťující dodržení stanovené síly vyvíjené pracovní hlavicí robota při robotickém srážení hran.
Řezné nástroje
Praktické zkoušky obrábění, prováděné během semináře, byly realizovány nástroji Ceratizit. Prokázaly vysoký výkon i na kompaktních obráběcích centrech s kuželem na vřetenu velikosti BT30.
Společnost Ceratizit patří k výrobcům řezného nářadí, kteří se výrazně snaží snižovat uhlíkovou stopu svých výrobků konkrétními opatřeními, s prokazatelným efektem dosažitelným i u uživatelů. Stoupající podíl nářadí z recyklovaného slinutého karbidu je podložen porovnávacími zkouškami nástrojů z nového a z recyklovaného karbidu, které prokazují jejich plnou porovnatelnost. Ke každému typu řezného nářadí dodává Ceratizit údaje o jeho uhlíkové stopě.
Nás z prezentované nabídky zaujaly zejména výkonné stopkové frézy S-Cut Uni a S-Cut UniMax, vyrobené z 99 % z recyklovaného tvrdokovového substrátu s certifikovanou uhlíkovou stopou. Díky optimalizované řezné geometrii, modernímu řeznému povlaku a udržitelné řezné jakosti CT-GS20Y jsou univerzální a splňují veškeré požadavky na výkon a efektivitu.
Pozornost si ovšem zaslouží také vysokoposuvové frézy MaxiMill-HFCD, systém kotoučových fréz MaxiMill-Slot-SNHX s měkkým řezem a kompletní program vrtáků WTX-Micro na hluboké díry do hloubky rovné 30násobku průměru.
CAD/CAM
Vlastimil Staněk, jednatel společnosti technology-support, představil ak-tuální nabídku CAD/CAM programů, jejíž součástí jsou i nezbytná školení. Patří sem oblíbené software GibbsCAM pro produkční obrábění, Cimatron pro nástrojárny a nově i NCBrain a NCBrainAlCAM pro optimalizaci NC kódů a optimalizaci práce na NC strojích s cílem zvýšení produktivity či ZW9D CAM, řešení pro převod CAD formátů.
Další účastníci semináře
Pozoruhodná byla rovněž mobilní robotická stanice prezentovaná děčínskou technologickou společností Smartive. Univerzální flexibilní doplněk k obráběcím strojům je vybaven komplexním řídicím systémem PLC, bezpečným kolaborativním robotem s komplexním PLC řízením a ukládacím zásuvkovým modulem.
Naší pozornosti neutekla ani společnost Welfare Fluid nabízející servis a čistění obráběcích kapalin. Její služba zahrnuje mimo jiné i dodávku a montáž odsávání s elektrostatickým a čistěním olejové mlhy, která vzniká za broušení při chlazení olejovou suspenzí.
Zástupce společnosti Schunk rovněž informoval o novinkách v nabídce pro rok 2025. Jejich rozsah, zejména těch, které se váží k problematice automatizace výroby, si však zaslouží specializovaný článek, který přineseme v některém z nejbližších dalších vydání Technického týdeníku.