Z pohledu vystavovatelů obráběcích strojů a nástrojů chyběla letos na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řada renomovaných předních firem, a to i těch, které mají v ČR obchodní zastoupení. Přesto toho bylo v pavilonech F, P a V z oboru obráběcích strojů a přesného nářadí k vidění dost. Paradoxně více u menších, méně známých subjektů, které využívaly nepřítomnost velkých k účinnější vlastní prezentaci.
Omezené možnosti exportu, drahé energie ohrožující konkurenceschopnost, nejistota dalšího směrování automobilového průmyslu u nás i u našeho největšího souseda a odběratele v jednom, snižující se dovozy do Číny a rostoucí export čínských výrobků, snižující se fronta zakázek, uváděná také ve statistice německého profesního svazu VDMA — to vše způsobuje investiční nejistotu a působí negativně na výrobce, dovozce a v neposlední řadě také na uživatele obráběcích a tvářecích strojů a příslušného přesného nářadí a potřebu šetřit více než v letech před covidem. To všechno jsou faktory negativně ovlivňující počty vystavovatelů a rozsahy jejich prezentací. V oblasti obráběcích technologií je k těmto vlivům nutné připočítat i fakt, že pouhé tři týdny před 64. MSV v Brně se konal v relativně nedalekém Hannoveru veletrh EMO, patřící k největším veletrhům z oboru obrábění kovů na světě. Představoval tak pro MSV minimálně ve zmíněném segmentu velkou konkurenci.
Výsledkem všech těchto faktorů bylo, že mezi vystavovateli chyběla řada renomovaných firem, a to i těch, které mají v ČR obchodní zastoupení. Přesto ani z pohledu oboru obráběcích strojů a přesného nářadí nebyla o zajímavé expozice a konkrétní, nové produkty nouze.
Nepřehlédnutelný byl důraz kladený na digitalizaci a zvyšování stupně automatizace stroje řadou robotických řešení i snaha o prodloužení času, kdy je stroj schopen pracovat bez obsluhy. Jakékoliv vylepšení v této oblasti žádný vystavovatel neopomenul zdůraznit.
Oceněná kompenzace teplotních deformací
Značku TOS hledal návštěvník letošního MSV mezi vystavovateli marně. Z velkých a tradičních českých výrobců obráběcích strojů se prezentovaly jen společnosti AXA CNC stroje svými obráběcími centry a Tajmac-ZPS, která v soutěži o Zlatou medaili získala zvláštní cenu komise za prototyp řídicí jednotky pro kompenzaci teplotních deformací stroje pomocí algoritmů umělé inteligence. Byl vyvinut ve spolupráci s VUT Brno a blanenským výzkumným centrem Intemac Solution.
Široká paleta automatizovaných manipulačních řešení
Pozoruhodná byla nabídka strojů DMG Mori nejen pro jejich vysokou technickou úroveň, ale také pro širokou paletu volitelných řešení automatizované manipulace s obrobky.
Současnou nabídku tvoří 57 automatizačních celků ve 13 produktových řadách, zahrnujících systémy manipulace s obrobky (Robo2Go Turning, Robo2Go Milling), manipulace s paletami a dílci (PH Cell, WH Cell) a flexibilní modulární robotický systém Matris pro manipulaci s dílci více než pro jeden stroj. Nyní jej lze dodat i upravený pro manipulaci s paletami se zásobníkem pro až 40 palet.
Novinkou jsou také PH Cell Twin, kompaktní modulární paletový manipulační systém pro dva stroje, a PH Cell 2000, modulární kruhový zásobník pro 21 palet s manipulační nosností až 2 000 kg.
Automaticky vedená vozítka AGV pro manipulaci s nástroji a autonomní mobilní roboty AMR se pohybují zcela samostatně v prostoru a uvolňují tím prostorovou vazbu mezi strojem a zásobníkem.
Špičkovým řešením manipulace s nástroji je automaticky obsluhovaný modulární sklad nástrojů CTS s kapacitou až 1 440 nástrojů na pouhých 29 m2.
Jako bonus nabízela společnost DMG MORI zájemcům přepravu do místa jejího brněnského zastoupení, kde si mohli stroje svého zájmu prohlédnout blíže.
Automatizace obráběcích center s úsporami energie a času
Společnost FANUC tentokrát vystavovala nejen roboty vč. těch kolaborativních, ale prezentovala i přesná, vysoce výkonná vertikální obráběcí centra RoboDrill řady α-DiB Plus, která charakterizuje ultrarychlý systém výměny nástrojů (až 0,7 s od třísky do třísky), mimořádně stabilní obrábění, vysoká přesnost, optimální řízení zrychlení a zpomalení, snadná integrace pokročilých automatizačních řešení, velké spektrum volitelných funkcí a nejnovější CNC a servotechnologie pro úsporu energie.
Automatizované obrábění s osovou nezávislostí
Německá společnost LiCON MT nabízela pro automatizovanou vysokoproduktivní výrobu obráběcí centra LiFlex. Dodávají se s jedním až čtyřmi nezávisle pracujícími vřeteny, která mohou být dle typu obrobku a upínače využita pro simultánní obrábění více rozdílných dílců nebo pro postupné obrábění dílce jednoho. Mohou být v provedení „i“ s nezávislými osami Z, nebo v provedení „i3“, s nezávislými osami X, Y a Z. Dílce mohou být zakládány přímo nebo pomocí paletového měniče. V nabídce jsou i vícefunkční uchopovače obrobků.
Odolné řízení, přesné obrábění a snadné ovládání
Misan, společnost schopná dodat k dováženým japonským strojům automatizační řešení vlastního návrhu i výroby a dále tak zvýšit jejich produktivitu, dokladovala své možnosti prezentací automatizované výrobní buňky s integrovanou kontrolou vyráběných dílců a vlastním ovládacím systémem Misan.
Absolutní vystavovanou novinkou byl především demonstrátor nové generace řídicích systémů Okuma pro soustružení a pro frézování, která je připravována k dodání v příštím roce. Systém OSP-P500 slibuje vysokou odolnost proti kybernetickým útokům. Může řídit pokročilé technologie vysokorychlostního a vysoce přesného obrábění zejména při opracování obecných ploch, je schopen vytvořit věrné digitální dvojče pro kontrolu stroje i procesů, ovládá a řídí systémy úspory energií. Je výrazně uživatelsky přívětivý.
Novinkou je i vystavované pětiosé vertikální obráběcí centrum Okuma Genos M460V-5AX, nabízející vysokou přesnost a kvalitu obrobeného povrchu za příznivou cenu. Nechyběl představitel oblíbené řady přesných rovinných brusek Okamoto.
Brusku typu ACC-63SA1 charakterizuje přívětivé ovládáním barevným dotykovým displejem, dotyková sonda pro jednoduché najetí výchozí výšky dílce nebo automatizované orovnávání brousicího kotouče s kompenzací jeho úbytku.
Mobilní robotická buňka se „zásuvkou“
Profika, dovozce přesných obráběcích strojů Hanwha a Hyundai Wia z Korejské republiky, prezentovala nový CNC dlouhotočný soustružnický automat XE 20/26 švýcarského typu s pěti řízenými osami.
Vystavovatel podle vlastního návrhu vyrábí též mobilní univerzální robotické buňky RoboStack Linear, Robo-Stack Easy a RoboStack. Jejich jádrem je robot FANUC. Novinkou je mobilní robotická buňka vybavená paletkovým výsuvným zásobníkem.
Nabídku robotických buněk doplňuje Profika o kolaborativní robot, vtipně předváděný na veletržní expozici.
Robotické „balíčky“
Firma Teximp představila v prvé řadě rozsáhlou nabídku strojů Haas včetně robotických balíčků, které lze ke strojům dodatečně objednat a které slouží jako levný základní prvek automatizace manipulačních operací; pro větší obráběné dílce se nabízí řada systémů manipulace s paletami.
Za zmínku stojí i další novinky, především vysoce automatizované centrum Matsuura MAM72-42V či superrychlý CNC soustruh Nakamura-Tome WY-100V.
Novinky z EMO
Společnost Yamazaki Mazak sice letos s ohledem na již zmíněný veletrh EMO do Brna žádné stroje fyzicky nepřivezla, přesto však prezentovala novou produktovou řadu vertikálních obráběcích center VCN strojem VCN-700. Vyznačuje se vysokou produktivitou a novými strategiemi obrábění — např. dynamickým frézováním, které udržuje stálé zatížení vřetena účelově řízenými řeznými podmínkami a tím eliminuje ztráty plynoucí z nedostatečného využití stroje během jedné operace.
Za pozornost stojí i nabídka strojů CVS-500 a VCE-500, určených pro „začátečníky“, které nabízejí vyšší produktivitu za přijatelnou cenu. Pozoruhodná je nabídka automatizačních systémů pro manipulaci s obrobky, zahrnující robotické buňky řady MA a TA pro frézovací a soustružnické stroje, výrobní buňky systémů Palletech a Multipallet Pool s různou nosností palet, omezenou potřebnou plochu i velkou volitelnou úložnou kapacitu.
Novinkou je kolaborativní robotická buňka EZ Loader 30 schopná též měnit i sklíčidlo obsluhovaného stroje, a tím eliminovat problém malých dávek a rozdílných dílců.