Společnost Haimer, jako technologický partner DMG MORI, byla zastoupena svou expozicí na dnech otevřených dveří DMG MORI letos v únoru. Pro účastníky dnů otevřených dveří byla uspořádána prohlídka výrobních prostor v sídle společnosti Haimer v Igenhausenu i v nedalekém Motzenhofenu; díky českému zastoupení společnosti DMG MORI se této akce mohli zúčastnit i návštěvníci z České republiky a seznámit se blíže s výrobním programem a filozofií této společnosti, plně odpovídající jejímu heslu „Kvalita vyhrává“.
Haimer je rodinný podnik střední velikosti s více než čtyřicetiletou tradicí, věnující se vývoji, výrobě a odbytu stopkových řezných nástrojů, kleštinových a tepelných upínačů, seřizovacích a vyvažovacích aparátů, které nacházejí uplatnění ve všeobecném strojírenství, automobilové výrobě, letectví a energetice po celém světě. V Igenhausenu a Motzenhofenu, v provozech vybavených nejmodernější kontrolní a výrobní technikou, pracuje zhruba 500 zaměstnanců a 50 v pobočce v Bielefeldu. Další evropské pobočky společnosti jsou ve Francii, Itálii, Španělsku, Velké Británii a Polsku a globální působení společnosti dokreslují obchodní zastoupení v Indii, Šanghaji, Hongkongu, USA, Mexiku a dalších zemích. Původně dodavatel upínačů se začleněním společnosti Microset Voreinstellgeräte, zabývající se sofistikovanými seřizovacími přístroji, stal systémovým dodavatelem všeho, co souvisí s řeznými nástroji, nasazenými na obráběcím stroji či k nasazení určenými.
Návštěvníky v Igenhausenu uvítal výkonný ředitel společnosti Andreas Haimer; seznámil je s výrobním programem a uvedl fundovaný ekonomický rozbor přínosů produktů Haimer. Ekonomické přínosy vycházejí ze zjištění, že radiální házivost stopkových fréz způsobuje nestejné zatížení jednotlivých břitů a jejich nerovnoměrné opotřebení, které zkracuje životnost nástroje a způsobuje nutnost jeho předčasné výměny. Z porovnání ceny zbytečných prostojů, dané hodinovou cenou drahého stroje, s cenou kvalitního upínače nebo efektivního vyvažovacího či seřizovacího stroje vychází podle výrobce ekonomický efekt ve prospěch uživatele produktů Haimer.
VÝROBNÍ PROGRAM
Bezpečnostní a seřizovací prvky
Charakteristickými pro nástroje a upínače Haimer jsou bezpečnostní prvky Safe-Lock (obr. 1) a upínací rozhraní Duo-Lock (obr. 2). Systém představuje upnutí, které je bezpečné proti pootočení a vytažení nástroje působením extrémních axiálních sil. Využívá drážku ve stopce nástroje a odpovídající tvarový prvek v upínači, kterým je nástroj axiálně fixován; nástroj se do upínače zavádí a z něj vyjímá za současného pootáčení. Je možno jej použít v kleštinových i tepelně smrštitelných upínačích. Díky zamezení mikropohybů nástroje během obrábění lze aplikovat výkonné řezné parametry a docílit vyšší životnost nástroje. Upínací rozhraní je určeno pro přesné a vysoce tuhé spojení držáku, řezné hlavičky a prodlužovacího členu, kde může přenášet velké síly. Jeho tuhost je dána účelnými axiálními a radiálními kontaktními plochami.
Stopkové frézy
Společnost vyrábí a dodává tvrdokovové stopkové frézy řady Power Mill s PVD řeznými povlaky a nestejnou roztečí břitů se stopkami hladkými nebo Weldon; pro těžkoobrobitelné materiály a aplikace s extrémními řeznými podmínkami a velkými řeznými silami nabízí stopky s provedením Safe-Lock. Vyměnitelné modulární frézovací hlavičky ze slinutého karbidu využívají rozhraní Duo-Lock.
Upínače nástrojů
Nabídka zahrnuje vysoce přesné tepelně smrštitelné upínače řady Standard, Power Shrink Chuck a Heavy Duty Chuck, lišící se velikostí sil, které upínač může přenášet; novinkou je chladicí systém Cool Flash, představovaný kanálky přívodu chladiva integrovanými do držáku. Kanálky vyúsťují na čele držáku a efektivně chladí upnutý nástroj (obr. 3). Na přání lze dodat ultrapřesné tepelně smrštitelné upínače s radiální házivostí ≤ 0,001 mm. Přesné kleštinové upínače řady Standard ER, Power Collet Chucks (přesnost pod 0,003 mm) a Heavy Duty Collet Chucks (přesnost pod 0,005 mm) se rovněž liší velikostí přenášených sil. Oba typy upínačů lze dodat se systémem Safe-Lock; oba se dodávají vyváženy na hodnotu G2,5 při 25 000 ot./min.
Zařízení pro tepelné upínání
Moderní upínací zařízení řady Power Clamp i4.0 jsou kompatibilní s požadavky Průmyslu 4.0. Stroje jsou vybaveny patentovanou ohřívací cívkou pro průměry stopek 3–32 mm, pomocí skeneru mohou z datového maticového kódu odečítat data nutná pro průběh celého procesu upnutí včetně řízeného procesu ohřívání a ochlazování, jsou schopny zapojení do digitální sítě Průmyslu 4.0 tak, aby mohly komunikovat s dalšími stanovišti obslužného i výrobního procesu.
Vyvažovací zařízení
K novinkám patří vyvažovací stroj Tool Dynamic Comfort Plus (obr. 4). Pro pohodlí obsluhy disponuje optimalizovanou dotykovou obrazovkou, novým ovládacím softwarem TDC 4.0, softwarem pro běžné způsoby vyvážení a tisk protokolu; k jeho vysoké přesnosti (≤ 0,5 gmm) přispívá těžká stabilní fréma z polymerbetonu. Maximální průměr vyvažovaných dílců je 380 mm, maximální hmotnost
30 kg; vyvažuje ve dvou rovinách.
Seřizovací zařízení
Řada VIO linear toolshrink (obr. 5) poskytuje největší komfort a nejvyšší funkcionalitu; kombinuje přesné tepelné upnutí s automatickým proměřením kompletu upínač/nástroj. Stroje jsou standardně vybaveny vysokovýkonným softwarem Microvision VIO a ultrapřesným vřetenem Haimer ISS s integrovaným upínacím systémem a integrovanými senzory, které rozpoznají změnu upínacího adaptéru a automaticky iniciují správný nulový bod. Rychlé a vysoce přesné najetí zajišťuje bezúdržbový lineární pohon. K dalším přednostem stroje patří automatické hlídání parametrů upnutí, automatické nastavení délky v rozsahu ±10 μm, plně automatická indukční jednotka Haimer s 13kW cívkou či manuální nebo automatický RFID systém. Jako opci lze obdržet stroj s osou Y, která dovoluje použít stroj k proměření nástrojů s břitem mimo střed pomocí posuvu optiky v ose Y o ±100 mm. Koncepce stroje umožňuje jeho plnou integraci do všech existujících výrobních procesů.
AUTOMATIZACE A DIGITÁLNÍ ŘEŠENÍ
Haimer Automation Cube
Robotická buňka přípravy nástrojů Haimer Automation Cube (obr. 6) s plochou 10 m2 provádí automaticky veškeré operace přípravy nástroje, zahrnující montáž a seřízení nástrojů včetně ochlazení na stroji Microset VIO linear toolshrink a vyvážení na stroji Tool Dynamic Comfort. Odběr nástrojů z vychystávacího vozíku, mezioperační manipulace a uložení kompletu uvolněného k použití na odběrný vozík obstarává klasický robot. V případě potřeby lze robotem zajistit vložení nástrojového kompletu do zásobníku obráběcího stroje, resp. jeho vřetena. Generování a oběh dat včetně požadovaných a skutečných hodnot či zapojení robotické buňky do vyššího systému hospodaření s nářadím je realizováno prostřednictvím systému analýzy a kontroly dat DAC.
DAC (Data Analyser and Controller)
Systém DAC je komplexním řešením digitalizace hospodaření s nářadím pro malé a střední podniky. CAD/CAM systém generuje požadavek na nástroj a odesílá jej do DAC, kde je vložen identifikační kód nástroje, nadále doprovázející nástroj v celém procesu. Následující pracoviště montáže, proměření a vyvážení mezi sebou prostřednictvím DAC průběžně podle potřeby komunikují. Na závěr je celý datový soubor předán do řídicího systému stroje a kompletně připravený nástroj uložen v jeho zásobníku. Dle skutečné hodnoty vyvážení nástroje lze omezit maximální otáčky stroje při jeho nasazení a použití nástroje z nesprávného místa zásobníku vylučuje skenování jeho identifikačního čísla na obráběcím stroji. Po dokončení obrábění se zpětně předává údaj o zbytkové životnosti do systému DAC.