Brněnské výstaviště zavřelo své brány 11. října 2024 a nastal čas k rekapitulaci uplynulých čtyř dnů.
Na strojírenském veletrhu v Brně se i letos projevila konkurence silných zahraničních veletrhů, v prvé řadě velkolepá prezentace novinek v rámci AMB ve Stuttgartu a svou roli sehrála i obecná nejistota, daná především problémy automobilového průmyslu v sousedním Německu, na nějž je řada tuzemských výrobců navázána. Velcí výrobci obráběcích strojů a přesného nářadí až na několik výjimek v Brně buď zastoupeni nebyli, nebo zdejší prezentace neodpovídala jejich významu. Řadu dalších zastupovali jen jejich dovozci, kteří zájemcům mohli poskytovat požadované informace, případně předvést stroj pouze v digitální podobě.
Reprezentativní expozice výrobců strojů, např. Alba Precision, Pilous, Tajmac-ZPS či Yamazaki Mazak, nebo dovozců špičkových obráběcích strojů, za něž lze jmenovat firmy Misan či Teximp, byly výjimkami potvrzujícími pravidlo. Obdobná situace panovala i v prezentaci přesného nářadí, kde situaci zachraňovaly expozice firem Emuge-Franken, Iscar a Schunk. Této situaci odpovídaly i počty přihlášených a oceněných exponátů v soutěži o zlatou medaili, z oboru obráběcích strojů, měřidel a robotických pracovišť jich bylo přihlášeno méně než dvacet a oceněny jen dva: soustruh DynaTurn 102 CNC, na veletrhu primárně prezentovaný pro využití ve výuce, a pětiosý měřicí stroj Renishaw Agility S12129. Z oboru přesného nářadí nebyla podána přihláška žádná.
Nepřehlédnutelným trendem byla zvyšující se nabídka automatizačních zařízení podporujících bezobslužný režim práce stroje a nabídka nových forem financování, které si kladou za cíl snížit uživateli riziko pořízení stroje v nejistých časech.
Na ostřiny s ultrazvukem
Mezi přihlášenými exponáty soutěže patřil i nový stroj Vollmer ultraTEC A25, určený pro odstraňování ostřin na hranách obrobků pomocí ultrazvuku. Stroj vystavovalo polské zastoupení společnosti Vollmer.
Dlouhotočný automat
Vertikální a horizontální obráběcí centra, multiprofesní víceosá obráběcí centra i dlouhotočné a vícevřetenové automaty na svém stánku společnost Tajmac-ZPS. Pozornost si zaslouží nový dlouhotočný soustružnický automat Manurhin KMX 620 disponující šesti řízenými osami a možností práce z tyče do ø 20 mm.
Integrovaný zakladač
Yamazaki Mazak nabízela pětiosé vertikální obráběcí centrum CV5-500 s integrovaným robotickým zakladačem MA-20/400 pro manipulaci a zakládání dílců do hmotnosti až 20 kg. Žel, o světové novince — novém horizontálním obráběcím centru Mazak HQR-200/3 NEO, vybaveném třemi revolvery a dvěma vřeteny, které mělo svou světovou premiéru letos ve Stuttgartu — informace k dispozici ještě nebyly (snad až na dnech otevřených dveří, plánovaných na začátek listopadu).
Zajímavé kompaktní vysokorychlostní portálové a pětiosé frézky představilo slovenské zastoupení německé firmy Datron.
Pokročilá manipulace s obrobky
Misan, výhradní dovozce japonských CNC obráběcích center Brother, Okuma a CNC brusek Okamato včetně nových vertikálních brusek VRG-DX s rotačním stolem, je schopna tyto stroje vybavovat pokročilými systémy manipulace s obrobky včetně takových, které navrhuje a vyrábí sama. Tak dokáže zvýšit již dostatečně velkou produktivitu strojů dovážených.
Teximp, dovozce amerických CNC strojů Haas Automation, švýcarských vysoce přesných soustružnických automatů Tornos a japonských CNC obráběcích center Matsuura a Nakamura-Tome, má rovněž v portfoliu rozsáhlou nabídku významného příslušenství, specializovaných manipulačních systémů a robotických buněk.
Obě jmenované firmy se prezentovaly ve velkoryse pojatých expozicích. Rozmanitost nabízených opcí, volitelných technologických možností a navrhovaných řešení automatizace však výrazně převyšuje možnosti tohoto textu, a proto v dohledné době zveřejníme článek, který se této problematice bude věnovat.
Vrtací/závitořezná fréza Emuge-Franken © Emuge-Franken
Otvor se závitem jedním „vrzem“
Emuge-Franken, renomovaný výrobce stopkových řezných nástrojů, představila na své velkoryse koncipované expozici svůj celý výrobní program. Z něho zaujaly relativně méně známé vrtací/závitořezné frézy dovolující zhotovit sražený otvor se závitem jediným nástrojem. Naleznou své uplatnění především v těch případech, kdy se nedostává pozic ve výměníku nástrojů. Typová řada monolitních SK stopkových fréz byla doplněna o nové rozměry nástrojů s povlakem na bázi TiAlN, které jsou vhodné pro hrubovací a dokončovací operace při obrábění prakticky všech nástrojů.
Zajímavé byly i specializované frézy italské společnosti RIMA, určené pro opracování obecných ploch na lopatkách turbín, nová řada Alu2000 pro obrábění lehkých slitin nebo rozsáhlých břitových destiček osazených PCD nebo PCBN.
Inteligentní obrábění
Společnost Iscar rovněž předvedla svoji rozsáhlou nabídku, kde dominovaly nástroje marketingové řady LogiQuick, inzerované jako nástroje pro „inteligentní“ obrábění. Za všechny lze jmenovat rodinu frézovacích nástrojů QuickQMill, ježkové frézy QuickXFlute, závitové frézy QuickMThread a ThreadQLock, drážkovací frézy QuickTGroove, nástroje Quick Swiss pro soustružnické automaty švýcarského typu, soustružnické rodiny Logiq6Turn, Logiq4Turn, QuickTurn nebo QuickTLock, zapichovací nástroje nové generace QuickPenta, vrtací hlavičky QuickDrill a řadu dalších.
Především PVD
Specializované dodavatele řezných povlaků zastupovaly společnosti Oerlikon Balzers a Ionbond; v obou případech byla akcentována nabídka přesných PVD povlaků, charakterizovaných rovnoměrnou a přesně definovanou malou tloušťkou v rozsahu několika μm, které nedegradují ostrost břitu, vyžadovanou zejména u mikronástrojů.
Společnosti Platit a CemeCon se MSV 2024 nezúčastnily.
Automatizace systémem Viceloader
1 ochranné bezpečnostní pletivo,
2 standardní Viceloader připojovací deska,
3 ovládací panel,
4 otočný zásobník s jedním patrem vybaveným dle vašeho nulového bodu,
5 3× dveře pro snadný přístup do zásobníku,
6 kola pro rychlý přesun
Řešení zvyšující úroveň automatizace
Exponátem přihlášeným do soutěže o zlatou medaili MSV 2024 byl i nový rychloupínací systém QCG-63 pro výměnu chapadel robota, který vystavovalo české zastoupení italské společnosti Gimatic. Založen je na velmi jednoduchém, mechanickém, a tedy i velmi spolehlivém principu využívajícím během výměny čistě kinetickou energii robota.
Jednoduchou cestou k automatizaci představuje nekomplikovaný a flexibilní systém automatizace Viceloader firmy Tenno Engineerig z Moravské Třebové, sestávající z obslužného robota a diskových zásobníků palet.
Velmi zajímavou nabídkou společnosti Schunk je soubor opatření „Machine Tending 101“, zahrnující řadu navzájem nezávislých řešení k postupnému zvyšování automatizace manipulace s obrobky i nástroji na jednom CNC. Zahrnuje mimo jiné i automatické systémy výměny chapačů manipulátoru nebo jednotlivých systémů chapače. Výsledkem těchto opatření je zvyšující se schopnost stroje pracovat v rámci bezobslužného provozu.