Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) uhradila v září poslední letošní splátku 250 milionů korun ze státní půjčky 1,7 miliardy korun. Pojišťovně zbývá příští rok uhradit 500 milionů Kč. Na běžném účtu má VZP nyní 3,2 miliardy korun, hospodaří s kladným výsledkem 1,9 miliardy, což je proti zdravotně pojistnému plánu o 600 milionů víc. Novinářům to po dnešním jednání správní rady řekl její předseda Jiří Běhounek.
Radní dnes schválili parametry zdravotně pojistného plánu na rok 2016. "Příjmy do zdravotního fondu odhadujeme oproti letošku o tři procenta vyšší, celkem 158,9 miliardy, výdaje na zdravotní služby až o čtyři procenta vyšší, celkem 152,8 miliardy korun," uvedl Běhounek.
Radní se zabývali také dopadem rušení regulačních poplatků ve zdravotnictví na výdaje VZP, vývojem počtu návštěv pacientů v ambulancích a počtem hospitalizací. Hodnotili roky 2013, 2014 a část roku 2015.
"V akutní lůžkové péči nedošlo k nárůstu, naopak je tam mírný pokles. Zajímavým trendem je snižující se průměrná doba hospitalizace i snižující se počet lůžkodnů v akutní péči," uvedl předseda.
V ambulantní péči je mírný nárůst u praktických lékařů, na hodnocení dopadu ale bude třeba ještě zhruba dalšího půl roku. U ambulantních specialistů nárůst není. "Jednoznačně nárůst počtu vykázaných kódů je u dlouhodobé péče a v lázních," dodal Běhounek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek na dotaz ČTK uvedl, že informoval radní o variantách řešení smlouvy s pražským protonovým centrem. Předložil právní rozbor dalšího postupu i s ohledem na to, že od ledna 2016 je zařazena protonová léčba v úhradové vyhlášce.
Pojišťovna léčbu rakoviny protony uhradí, pokud pacienta indikují odborníci z komplexního onkologického centra. "Ze strany VZP je vůle dosáhnout s protonovým centrem dohody. Má-li ale partner stále připomínky, je otázka, zda se můžeme dohodnout," dodal k možnosti uzavření smlouvy Běhounek.