Praktické lékařství pro děti a dorost by měl vypadnout ze základních oborů specializačního vzdělávání. Podle novely o získávání způsobilosti lékařů, kterou dnes schválila Sněmovna, se spojí s dětskou pediatrií. Předloha, kterou nyní dostane k posouzení Senát, má za cíl stabilizovat a zkvalitnit systém vzdělávání lékařů po promoci na lékařské fakultě. Jeho současnou podobu uvádějí lékaři jako jeden z důvodů pro odchod do zahraničí.
O praktickém lékařství pro děti a dorost se vedla mezi poslanci zřejmě největší debata. Kritici zrušení samostatného oboru tvrdili, že změna není dostatečně zdůvodněná a že současný stav je funkční. Jejich oponenti zase poukazují na to, že norma praktické lékaře pro děti a dorost nezruší, jen budou mít společný obor s dětskými pediatry. Jde v tomto směru hlavně o prostupnost mezi ambulancemi a nemocnicemi.
"Jsem stále příznivcem jednotné pediatrie," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Sněmovna jeho stanovisko vyslyšela a pozměňovací návrhy k ponechání samostatného vzdělávacího oboru dětských praktiků neschválila.
Původní vládní návrh novely předpokládal snížení základních specializačních oborů o více než čtvrtinu, ze 46 na 33. Celkový pozměňovací návrh zdravotnického výboru, který Sněmovna schválila, předpokládá 43 oborů. Novelou by měl vzrůst počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, a to ze 17 na 19. Vláda původně navrhovala 18 kmenů, poslanci přidali vedle kmene onkologického i kmen maxilofaciálně chirurgický.
Délka vzdělávání v základním kmeni by se měla prodloužit ze dvou let na dva a půl roku. Umožní se ale souběžné studium ve dvou příbuzných specializačních oborech, tedy takových, které náležejí ke stejnému kmeni.
Poslanec ODS Marek Benda uspěl ve Sněmovně s návrhem na vyškrtnutí ustanovení, podle nichž by podmínkou pro povolání vedoucího lékaře a vedoucího stomatologa, primáře nebo vedoucího lékárníka bylo osvědčení, které by vydávaly příslušné profesní komory.
Spory dříve vyvolala část celkového pozměňovacího návrhu skupiny poslanců ANO a ČSSD, která by zavedla povinné stáže ambulantních lékařů v nemocnicích. Kritici mluvili i o nucené práci ve snaze zvýšit nedostatečný počet lékařů v nemocnicích. Autoři s takovým výkladem ustanovení sice nesouhlasili, z návrhu jej ale vyškrtli.