Výskyt rakoviny prostaty stoupl za tři roky u českých mužů o 35 procent - v roce 2012 žilo v ČR téměř 44.000 mužů, kteří tuto rakovinu měli nebo ji v minulosti prodělali, loni přes 59.000. Je proto zásadní, aby se muži více zajímali o své zdraví a včas šli na vyšetření, které může zhoubný nádor odhalit ve stadiu, kdy je dobře léčitelný. Novinářům to dnes řekl přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol a 2. lékařské fakulty UK Marek Babjuk.
"Rakovina prostaty v posledních letech překonala ve výskytu rakovinu tlustého střeva, která doposud byla nejčastějším zhoubným nádorem u mužů v ČR. Letos zde bude žít odhadem přes 63.000 mužů s rakovinou prostaty a v roce 2020 až 80.000," uvedl Babjuk. Příznivé je podle něj to, že hlavně díky moderní léčbě klesla úmrtnost za deset let o 14 procent, ve stejném období výskyt stoupl o 56 procent.
Podle předsedkyně České onkologické společnosti Jany Prausové by výsledky mohly být lepší, kdyby se muži nebáli vyšetření. Pro většinu mužů je příliš intimní, přijdou k lékaři až ve stadiu rozvinuté nemoci.
"Proto je nutné muže podpořit a zdůraznit, že vyšetření nebolí. V těchto situacích bývají oporou mužům manželky, partnerky nebo děti. Často jsou to právě oni, kdo mužům dodají odvahu, nebo je i k lékaři doprovodí," řekla.
Rakovina prostaty se rozvíjí léta, s věkem riziko roste, ohrožuje 70 procent sedmdesátníků. Objevit se může i v mladém věku, jako u olympionika Petra Koukala. Lékaři mu nemoc zjistili v roce 2010, kdy mu bylo 25 let. Po vyléčení se badmintonista Koukal zaměřil na osvětu. Mluvit o včasném vyšetření i léčbě bude při příležitosti Dne otců na preventivní akci "Běž s tátou na vyšetření", která se koná 21. června od 10:00 do 17:00 na Karlově náměstí. Cílí na mladou generaci, která není rakovinou prostaty zatím zásadně ohrožena, může ale ovlivnit své otce, aby se dali vyšetřit.
První vyšetření by měl muž mít mezi 45 až 50 lety. Lékař vyšetří prostatu pohmatem přes konečník. Z odebrané krve se určí hladina antigenu PSA. Zvýšené hodnoty mohou signalizovat rakovinu. "Na rakovinu prostaty není preventivní lék, dieta či životní styl, které zabrání jejímu vzniku. Jediná cesta je dát se včas vyšetřit," shrnul urolog Otakar Čapoun z urologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice.