Na II. chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie VFN a 1. LF UK byl úspěšně operován třístý pacient pro chronickou tromboembolickou plicní hypertenzi (CTEPH).
Jedná se o unikátní a složitý mnohahodinový výkon, jehož principem je odstranění usazených organizovaných krevních sraženin z plicních cév. Operace se provádí v mimotělním oběhu, který je nutno na klíčovou část operace dokonce zastavit. Poškození mozku v této části operace lze předejít hlubokým podchlazením pacienta na hodnoty kolem 17 °C. Program chirurgické léčby CTEPH byl ve VFN zahájen v září 2004.
Pracoviště jako jediné soustředí komplexní a centralizovanou péči o tyto nemocné z celé ČR a také ze Slovenska, odkud byli pacienti dříve odesíláni do Vídně. Výsledky léčby a počty operací pro CTEPH se Kardiocentrum VFN řadí mezi přední světová centra. Na diagnostice, perioperační a pooperační péči se podílejí lékaři celého Kardiocentra, ale všech dosud 300 uskutečněných výkonů bylo provedeno jedním chirurgem, prof. MUDr. Jaroslavem Lindnerem, CSc.
„Pětileté přežívání po výkonu je 82 % pacientů, což významně kontrastuje s přežíváním nemocných s touto diagnózou před dostupností chirurgické léčby. Tehdy 5 let přežívalo pouze zhruba 10 % pacientů,“ zdůrazňuje prof. MUDr. Jaroslav Lindner, CSc., přednosta II. chirurgické kliniky VFN v Praze a 1. LF UK.