V armádním Centru biologické ochrany Těchonín se tento týden uskutečnilo cvičení českých vojáků. Zúčastnila se jej více než stovka příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví, Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a Ústřední vojenské nemocnice. Cílem cvičení bylo prověřit připravenost v případě výskytu vysoce nakažlivé nemoci nebo bioterorismu na území České republiky, sdělila dnes ČTK mluvčí Agentury vojenského zdravotnictví Lada Kovářová.
"Scénář cvičení byl vytvořen na základě skutečných případů, které se vyskytly v minulých letech v Evropě během propuknutí epidemie eboly," uvedla Kovářová. Cvičení tohoto rozsahu bylo již druhým v řadě. V minulém roce se uskutečnilo šest dílčích nácviků a množství jednodenních akcí zaměřených na konkrétní činnost. Cvičení umožňuje lékařskému i nelékařskému personálu vyzkoušet si nové vybavení a případně odstranit technické nedostatky. Zdravotníci nesmějí v přetlakových oblecích pracovat déle než dvě hodiny, poté musí být po dokonalé dekontaminaci vystřídáni.
Součástí výcviku bylo i zapojení policistů a pracovníků Krajské hygienické stanice Pardubického kraje. Naprostá většina cvičících byli lidé přímo vyčlenění pro nasazení v případě skutečné aktivace této nemocnice. Výcvik v Těchoníně bude pokračovat i v příštím týdnu, kdy se bude prověřovat součinnost Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje a Fakultní nemocnice Plzeň.
Centrum biologické ochrany je jediné takto specializované pracoviště, které má Česká republika k dispozici. Neslouží pouze vojákům, ale může být využito také pro civilní obyvatele. Konají se v něm školení a výcvik armádních i civilních specialistů, českých i aliančních. Pro pacienty s vážnými onemocněními má k dispozici 28 lůžek, přičemž kapacitu může v případě potřeby až zdvojnásobit. Je tam i dalších 100 karanténních lůžek. Pracuje zde 30 zaměstnanců, provádí se zde rovněž specializovaný výzkum. Kromě vojáků v karanténě po zahraničních misích centrum dosud žádné pacienty nemělo.