Pokud by se v Česku objevil vyšší počet lidí s nebezpečným infekčním onemocněním, například nakažených virem ebola, byli by umístěni v Centru biologické ochrany ministerstva obrany v Těchoníně na Orlickoústecku. Nemocnice Na Bulovce totiž může přijmout jen několik takových pacientů. Zařízení v Těchoníně bylo k těmto účelům nákladně modernizováno v letech 2002 až 2006 a je připraveno na nejrůznější choroby, řekl dnes novinářům ředitel Odboru biologické ochrany Michal Kroča.
"Zabezpečení je takové, aby umožnilo přijetí, léčbu a izolaci pacienta s jakýmkoliv infekčním onemocněním včetně těch nejzávažnějších, mezi než patří i ebola. U ní je výhoda, že se nešíří vzduchem, ale jen přímým kontaktem," uvedl Kroča.
Aby se zabránilo úniku infekce do okolí, pracuje nemocnice v podtlakovém režimu. Je vybavena dekontaminačními oplachovými komorami, personál je vybaven přetlakovými obleky. Znečištěný odpad se spaluje v místní spalovně, zařízení je vybaveno záložním zdroji energie, má svůj heliport a disponuje i několika mobilními jednotkami.
Centrum má pro pacienty s vážnými onemocněními 28 lůžek, kapacitu může v případě potřeby až zdvojnásobit, a dalších 100 karanténních lůžek. Pracuje zde 30 zaměstnanců, provádí se výcvik lékařů a specializovaný výzkum. Kromě vojáků v karanténě po zahraničních misích zde dosud nikdo neležel. "Zatím v České republice nebyl případ, kdy by pacient musel být v Těchoníně hospitalizován," řekl Kroča.
V pohraničí byly původní kasárny vybudovány před druhou světovou válkou. Nynější zařízení vzniklo na počátku 70. let jako výzkumé pracoviště pro potřeby tehdejší Václavské smlouvy kvůli ochraně proti biologickým zbraním. Středisko bylo později modernizováno za 1,8 miliardy korun v reakci na teroristické útoky ze září 2001. Jeho výhodou je odloučenost od více zalidněných oblastí země.
Nemocnice je základnou armádního biologického obranného výzkumu a místem, kde probíhají školení a výcvik specialistů biologické ochrany nejen naší armády a států NATO, ale také specialistů civilních.
Účel specializované nemocnice v OBO Těchonín, ve které se zatím nemuseli léčit pacienti s obzvlášť nebezpečnými infekčními chorobami, je srovnatelný například s posláním Správy státních hmotných rezerv. Ta skladuje např. ropu a pohonné hmoty pro stavy nouze. Lidé mohou pochybovat o jejím smyslu, ale jen do okamžiku, kdy nastanou problémy s náhlým nedostatkem (např. nedávná plynová krize na Ukrajině). Také v souvislosti s rozvojem turistiky do exotických států, vyvstává nikoliv otázka jestli, ale kdy dojde k zavlečení nebezpečné nemoci na území naší republiky.
Specializovaná Infekční nemocnice OBO Těchonín je schopná izolovat a léčit lidi, kteří jsou kromě eboly nakažení i jinýmy vysoce nebezpečnými infekčními nemocemi, (např. SARS; hemoragické (krvácivé), Marburg, Lassa; multirezistentní tuberkulóza, pravé neštovice apod.). Proti většině těchto chorob není k dispozici očkování, popřípadě neexistuje ani účinná specifická léčba a onemocnění jsou obecně vysoce nakažlivá se snadným šířením, úmrtnost v některých případech je až 90 %. Díky nejvyššímu stupni biologického zabezpečení je riziko přenosu z nakažené osoby na ošetřující personál nebo mimo nemocnici do populace minimální až prakticky nulové. Takové zabezpečení nemá k dispozici žádná jiná nemocnice v České republice. Oproti běžnému zdravotnickému zařízení se tak výrazně snižuje riziko, že by kvůli obavě z vlastní nákazy (nebo případné nákazy svých rodinných příslušníků) odmítl personál o pacienta pečovat.
Pokud to vyžaduje situace, všichni pracovníci infekční nemocnice pracují v přetlakových ochranných oblecích, nemocnice je vybavená vysoce specializovanými filtroventilačními a odpadovými systémy, které účinně zabraňují šíření infekcí mimo nemocnici.
Specializovaná nemocnice v OBO Těchonín je navržena právě pro případy vysoce rizikových pacientů, které civilní nemocnice mohou oprávněně kvůli obavě z rozšíření nemoci odmítnout.
V OBO Těchonín bude pacient léčen na stejné úrovni a obdobnými prostředky jako v jiném nemocničním zařízení. Úroveň bude zajištěna za pomoci spolupráce s civilními specialisty, která je pro úspěšné fungování nezbytná. Největší výhoda oproti jiným nemocnicím tedy spočívá v tom, že OBO dokáže s téměř 100 % jistotou zabránit rozšíření vysoce rizikové nemoci mezi ošetřující personál a populaci.
Komplexní Systém biologické ochrany AČR má vlastní mobilní biologický zásahový tým, který je v minimálním čase schopen pacienta či podezřelý biologický materiál (jako například známé antraxové obálky apod.) izolovat, transportovat, diagnostikovat a navrhnout opatření. I tím se výrazně snižuje riziko dalšího šíření nemocí mezi populaci.
OBO Těchonín izoluje a vyšetřuje i vojáky, kteří se vracejí z nasazení v epidemiologicky rizikových oblastech - např. Afgánistánu, Iráku. Toto opatření je důležité kvůli zabránění případného šíření nebezpečných infekčních chorob mezi rodinné příslušníky účastníků misí a další populaci.
Provoz zařízení je velmi finančně náročný a jeho budoucnost nejistá, uvažuje se i o jeho zrušení. Jeho provoz vloni přišel na 100 milionů korun, letos by se měly náklady díky úsporám výrazně snížit.