Slovácké muzeum v Uherském Hradišti dnes otevřelo výstavu, která představuje sanatorium lékaře, chirurga a jednoho z prvních moravských soukromých gynekologů a porodníků Karla Masaříka. Léčebný ústav si ve městě otevřel v roce 1928, praxi musel ukončit po komunistickém převratu v roce 1948. Svým novátorským přístupem měnil pohled v oboru ženského lékařství, řekl ČTK historik muzea Pavel Portl.
Masařík se narodil 23. února 1883 v Praze, kde vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Občanem Uherského Hradiště se stal v roce 1919, o devět let později otevřel ve Svatováclavské ulici léčebný ústav. "Je třeba zdůraznit, že byl jedním z prvních profesionálních gynekologů, protože do té doby ženy rodily většinou doma pomocí porodních bab," uvedl Portl. Sanatorium mělo vyšetřovnu, rentgen, operační sál a pět pokojů pro rodičky.
Bylo zde například horské slunce značky Original Hanau (sterilizátor), na tu dobu velmi moderní. Velkou vzácností je soubor histologických preparátů (vzorků lidských a zvířecích tkání), kterých se dochovalo 332 kusů a v muzeích je to opravdový unikát, protože v muzeích se běžně nevyskytují. Jsou zde i chirurgické a gynekologické nástroje i nástroje, které se používaly při potratech, třeba Naegelův lebeční perforátor," doplnil Portl. K vidění jsou také původní léky, předměty používané pro anestezii, jako jsou éterové masky nebo inhalátory éteru, z chirurgických nástrojů trhače mandlí, kostní kleště, ostré lžičky k odebírání tkání, trokary k otevření tělních dutin a z gynekologických nástrojů třeba odsávačky mateřského mléka, stetoskopy a porodnické kleště. Z původního vybavení se dochovala nemocniční lůžka a stolky i některé kusy nábytku, částečně i rentgen.
Slovácké muzeum na výstavě poprvé využívá počítače s dotykovými obrazovkami. S jejich pomocí mohou návštěvníci zhlédnout několik desítek fotografií zajímavých předmětů, na unikátních filmech z 30. let minulého století uvidí pohyb kostry pod rentgenem, poskytování první pomoci či porod císařským řezem. Pobavit se mohou u skládaček, puzzle či kvízů k ověření nově nabytých znalostí. Výstava potrvá do 14. února příštího roku.
Foto: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti