V centru bude léčen i pětiletý britský chlapec Ashya King, rozhodlo o tom lékařské konzilium v Motole, kde bude pacient hospitalizován.
- Protonovou léčbu schválil americký regulační úřad FDA v roce 1988. Ve světě se používá od roku 1992.
- Pražské centrum na Bulovce, vybudované za 3,5 miliardy korun, je teprve pátým centrem v Evropě. Otevřeno bylo koncem roku 2012.
- Podle údajů, které na konci července 2014 zjistila ČTK, Protonové centrum loni léčilo 120 pacientů. Aktuální počet už přesáhl 300; pacienti jsou z celkem 22 zemí.
- Centrum může léčit až 2500 nemocných ročně.
- Disponuje pěti ozařovnami včetně místnosti pro ozařování očních nádorů, používá nejmodernější techniku aktivního skenování nádorů.
- Pražské centrum má v diagnostickém vybavení také počítačovou tomografii, magnetickou rezonanci, spojené vyšetření počítačovou tomografií a pozitron emisní tomografií.
- Kvalita péče podle webu centra odpovídá nejpřísnějším mezinárodním standardům.
- Centrum spolupracuje s 1. lékařskou fakultou UK, Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT a dalšími institucemi.
- Protonové záření má největší přínos v léčbě nádorů v blízkosti rizikových struktur, jako jsou nádory mozku, hlavy a krku, nádory očí, nádory u dětí, plic, či nádory slinivky břišní.
- Hlavní předností protonového svazku je to, že největší část energie předá výhradně nádorové tkáni, šetří tak zdravé tkáně kolem.
- Majitelem centra je de facto Erste Group Immorent; skupina vstoupila do projektu poté, co bratři Pavel a Václav Laštovkovi získali smlouvu o smlouvě budoucí. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) měla po dobu 15 let platit miliardu korun ročně za léčení 1650 lidí.
- Smlouvu o smlouvě budoucí uzavřel v roce 2006 nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka. VZP ale její platnost zpochybnila a podala trestní oznámení. Začátkem července rozhodčí soud ve sporu VZP a protonového centra uvedl, že smlouva uzavřená nuceným správcem je neplatná. Definitivní slovo vynese Obvodní soud Praha 6.
- V ČR má centrum aktuálně smlouvu jen s Vojenskou zdravotní pojišťovnou, její obsah obě strany tají. Do centra posílají pacienty i jiné pojišťovny, které úhradu za léčbu vyjednávají individuálně.
Navzdory této situaci mohou pacienti s ohledem na charakter onemocnění svou pojišťovnu o úhradu žádat:
„Pojišťovny jsou povinny pacientům, jako pojištěncům platícím zdravotní pojištění, zajistit v souladu s § 11 odst. 1 písm. c), § 40 odst. 5 a § 46 odst. 1 Zákona místní a časovou dostupnost hrazených služeb. Protonová terapie splňuje veškeré parametry hrazené péče ve smyslu § 13 Zákona. Z tohoto důvodu není možné aplikovat ani § 16 Zákona (důkaz rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR č.j. 33 Odo 389/2001-135), bez ohledu na fakt, že by i podmínka tohoto ustanovení byla naplněna, neboť se jedná o jedinou léčbu, když neexistuje „alternativní" léčba, která by byla schopna zajistit takového léčebného účinku při minimalizaci nežádoucích rizik".
Foto: Protonové centrum Praha