Seniorům v Brně začne v příštím roce sloužit speciální tísňová linka provozovaná městem. Magistrát ji zřídí za více než deset milionů korun, které z části pokryje evropská dotace. Na linku se budou moct senioři obrátit v případě zdravotních potíží, ale také při dotazech z různých oblastí, řekl dnes ČTK vedoucí brněnského Domova pro seniory Vychodilova Petr Němec. Právě v tomto domově vznikne dispečink s odborným personálem, který klient v případě potřeby zalarmuje stisknutím nouzového tlačítka ve svém bytě. Sociální služba počítá se zhruba 500 uživateli za měsíční poplatek 500 korun.
"Cílem je snížit zdravotní a bezpečnostní rizika u starších lidí v případě mimořádných situací, které bude vyhodnocovat služba na dispečinku," informoval mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Podle něj je služba určená především pro starší klienty se zdravotními problémy nebo pro takové, kteří jsou sami.
Linka bude fungovat jako profesionální asistenční služba 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu. "Nebude to klasická všeobecně dostupná telefonní linka pro všechny občany, ale uzavřený systém s předpokládanými 500 uživateli," vysvětlil Němec. Doplnil, že klienti budou mít koncové tlačítko, jehož zmačknutím upozorní dispečera, že něco potřebují. "Dispečer se s uživatelem spojí a vyslechne si, co potřebuje. V případě zdravotních komplikací nebo nespojení zalarmuje záchrannou službu, v ostatních případech například rodinu, hasiče, plynaře a jiné organizace nebo seniorovi odpoví na dotaz a poradí mu. Je to komplexní služba, která má starším lidem pomoct jak při obtížích, tak při neznalosti," doplnil Němec.
Dispečink linky vznikne stavebními úpravami za dva miliony korun v šestém patře Domova pro seniory Vychodilova. Téměř devět milionů bude stát potřebná technologie včetně rozvodů datových kabelů a digitalizací. Spolu s Brnem pokryje část dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod. "Výhledově je možné, aby se do systému zapojily i jiné obce v Jihomoravském kraji," uzavřel Němec.