Nově vybudované plicní oddělení nemocnice v Karlových Varech se dnes otevřelo veřejnosti poprvé a naposledy před tím, než se tam ze starého oddělení přesunou pacienti. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout veškeré zázemí včetně speciálního pokoje pro pacienty s podezřením na tuberkulózu. Jednou z hlavních výhod stavby za 71 milionů korun je napojení dříve odloučeného pavilonu na centralizovanou péči v nemocnici.
"My jsme dnešním dnem udělali pro veřejnost takovou možnost prohlédnout si nově vybudované plicní oddělení. Protože pozítří už se sem budou stěhovat pacienti a nebude možné si je prohlédnout jinak než jako pacient. Ten zásadní rozdíl je určitě v tom, že je v centrální části budovy, je dostupné suchou nohou ze všech ostatních oddělení. A především má rychle a pružně k dispozici intenzivní péči," generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice a.s. Josef März. Snadno dostupný je z nového oddělení také takzvaný komplement - vyšetřovací metody jako například rentgen, CT nebo magnetická rezonance.
Nemocnice zároveň využila prostor k výstavě historických i moderních lékařských přístrojů. Návštěvníci tak měli možnost moderní techniku porovnat například s 50 let starým přístrojem na hrudní odsávání nebo s historickým přístrojem k vyšetřování srdečních ozev plodu v děloze. K vidění byl i historický operační stůl nebo přístroje pro narkózu.
Přístavba plicního oddělení byla dokončena loni v prosinci. Dosavadní třípatrový pavilon plicního oddělení byl starý 120 let a současným požadavkům už nevyhovoval. I nadále disponuje plicní oddělení 22 lůžky, komfortnější bude ale jak pro pacienty, tak pro personál. Ročně lékaři a sestry ambulantně ošetří zhruba 7000 pacientů, 500 je jich hospitalizováno.