Roboticky řízený ozařovací přístroj CyberKnife (kybernetický nůž), který od roku 2010 používá Onkologická klinika Fakultní nemocnice Ostrava (FNO), za pět let fungování ozářil přes 2500 pacientů. Už za první rok provozu se ostravský CyberKnife stal v celosvětovém měřítku nejvytíženějším pracovištěm svého druhu, řekl dnes novinářům ředitel nemocnice a přednosta onkologické kliniky David Feltl. Třetině nemocných nůž prodlouží a zkvalitní život, dvě třetiny vyléčí, uvedl.
Předností přístroje, který je jediný v republice, je především to, že ozařuje s desetkrát až třicetkrát větší přesností než jiné lineární urychlovače a šetří tak zdravou tkáň pacienta. Systém navíc umí kontrolovat pozici nádoru při ozařování a je schopen reagovat na sebemenší pohyb pacienta.
"Poptávka je veliká, pracujeme 14 až 15 hodin denně na dvě směny, takže se snažíme uspokojit celou republiku a neodmítat nikoho, kdo je vhodný na tuto léčbu," uvedl Feltl. Podle něj se díky přístroji podařilo otevřít novou kapitolu české onkologie. "Chtěli jsme zavést tu stereotaktickou radioterapii jako rutinní metodu, která je dostupná, je teď v obrovském boomu ve světě a my jsme to chytli. Ne, že jsme chytli vlak, ale jsme jeho tahouny, my jsme v té lokomotivě," míní Feltl. V nemocnici CyberKnife ročně pomáhá zhruba 600 pacientům a podle Feltla by zdravotnické zařízení bylo schopno plně využít i další takový přístroj.
"Je to metoda extrémně účinná, extrémně málo toxická a navíc, a to se málo ví, velmi levná," uvedl Feltl. Nejčastěji se v Ostravě s pomocí kybernetického nože léčí pacienti s karcinomem prostaty, je to zhruba třetina pacientů. "Pak jsou to nádory plic, ať už primární nádory nebo metastázy, potom jsou to další nádory - játra, slinivka, mozek, páteř, hlava, krk. V podstatě limitem není lokalita v těle, ale jenom velikost ložiska a počet ložisek," vysvětlil Feltl.
Ostravská fakultní nemocnice koupila zařízení za 200 milionů korun. Na konci loňského roku nákup kritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle něhož byl přístroj předražený. Feltl dnes připomněl, že o nákup se zajímala i policie a celý případ byl odložen. "My budeme jen a výhradně pozitivní. Budeme se prezentovat prací, výsledky, přínosem a podobně. Nebudeme se k tomu vyjadřovat v tom smyslu, že budeme někde plakat a někoho napadat," uvedl Feltl. Připomněl, že kromě úspěchů v léčbě se ostravské pracoviště stalo i školicím centrem pro CyberKnife a připravuje tak i zahraniční odborníky. O práci s přístrojem už čeští odborníci s výjimkou Afriky přednášeli na všech kontinentech.
Jednou z pacientek, které CyberKnife pomohl, je třicetiletá Nina Turčanová z Bratislavy. V roce 2012 se u ní objevil nádor ohrožující míchu a nervový systém. V Bratislavě měla podstoupit chirurgický zákrok, ale hrozilo, že se bude muset znovu učit chodit. Objevila ale CyberKnife, s jehož pomocí se také léčila. "Moc mi to pomohlo. Celý nádor byl nezhoubný, což bylo štěstí v neštěstí. Jsem úplně zdravý člověk a jsem dojata, když mohu říct, že jezdím na kole, běhám, skáču, chodím," řekla Turčanová.