Rychlejší zásahy i lepší koordinaci práce hasičů, policistů a zdravotníků umožní v Olomouckém kraji nový informační systém operačního střediska hasičů, který dnes byl slavnostně zprovozněn v Olomouci. Moderními informačními technologiemi byla postupně vybavena operační střediska hasičů také v ostatních krajích. Projekt měl dvoumiliardový rozpočet a většinu nákladů pokryla dotace z evropských fondů.
Operační středisko hasičů v Olomouci díky novému vybavení sjednotilo tok informací od jednotlivých složek integrovaného záchranného systému, které tak nyní mohou lépe spolupracovat a zrychlit zásahy například při požárech, dopravních nehodách či živelných katastrofách. "Cílem je zlepšit bezpečnost občanů tím, že se zkrátí časy jak při příjmu tísňového volání, tak zejména potom při výjezdu k zásahům a činnosti jednotek," řekl dnes novinářům generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba. Zatímco dosud se například informace o dopravní nehodě dostala od zdravotnické záchranné služby k hasičům a policistům až s několikaminutovým zpožděním, tak nyní díky novému systému ji všechny složky záchranného systému mají k dispozici takřka ve stejný okamžik. Dispečerka záchranné služby totiž údaje jednoduchým způsobem zadá do společného informačního systému a místo dopravní nehody včetně základních informací o události se okamžitě zobrazí na digitálních mapách v operačních střediscích policie a hasičů.
Nový informační systém se už v celém Česku průběžně testuje a podle prvních výsledků se výjezdy zdravotnické záchranné služby, hasičů a policistů k zásahům zrychlily. "Bavíme se řádově o minutách," podotkl Ryba. Systém používá jednotné mapy a každý z velitelů zásahu má k dispozici tablet s aktuálními informacemi, který zároveň odesílá informace o poloze vozidla, což operačním důstojníkům usnadní koordinaci zásahu. Díky moderním technologiím mají všechny složky integrovaného záchranného systému stejné informace také během události.
Systém navíc dokáže sám navrhnout, jaké jednotky by měly k události vyjet. Záchranářům automaticky rozešle sms, zvukové zprávy či e-maily. Všechny krajské systémy jsou zdvojené. Díky propojení bude navíc možné, aby v případě nouze činnost operačního střediska převzal sousední kraj