Historii vnímání lidského těla přiblíží návštěvníkům výstava starých knih o anatomii, která bude v úterý pod názvem "Lidské tělo. Anatomie člověka v tiscích 15.-18. století" zahájena v Galerii Biblio ve Vědecké knihovně v Olomouci. Na výstavě bude k vidění nejstarší tištěná anatomie člověka, první dílo moderní oftalmologie či přelomové práce vlámského lékaře, anatoma a spisovatele Andrey Vesalia, který položil základy dosud platného anatomického systému, řekl dnes ČTK mluvčí Vědecké knihovny v Olomouci Miloš Korhoň.
Výstava vznikla jako společný projekt Vědecké knihovny v Olomouci a její partnerské instituce z Polska, Veřejné vojvodské knihovny v Opolí. Zorganizována byla u příležitostí 500. výročí Vesaliova narození. "Expozice prostřednictvím prvotisků a starých tisků z fondů Vědecké knihovny v Olomouci a Veřejné vojvodské knihovny v Opolí přibližuje vývoj zobrazování lidského těla od 15. století po osvícenství. Vybrané dokumenty ilustrují proměnu vnímání, chápání a zobrazování organismu, která šla ruku v ruce s rozvojem lékařství," uvedl Korhoň.
Nejstarší tištěnou anatomií je práce Johanna Kethama nazvaná Fasciculus medicine, která byla sepsána v roce 1491 v Benátkách. Spis byl velmi častou pomůckou při výuce medicíny a jeden exemplář prvního vydání tohoto tisku uchovává také Vědecká knihovna v Olomouci, která jej nyní vystaví. "Návštěvník výstavy se může seznámit s více než třemi desítkami osobností historického vývoje. Při jejich výběru byl kladen důraz na bohatý obrazový doprovod, expozice je proto přístupná skutečně každému," podotkl Korhoň.
Výstava v Galerii Biblio potrvá do 15. listopadu a poté bude přemístěna do Opolí, kde bude také představena veřejnosti. "Mezinárodní rozměr výstavy se odráží v doprovodném katalogu, který byl vydán v česko-polském provedení." dodal Korhoň.