Replika prvního čočkostroje bude k vidění na výstavě věnované vědci a vynálezci kontaktních čoček Otto Wichterlemu, kterou v září uspořádá Vědecká knihovna v Olomouci. Výstavu sem zapůjčilo Muzeum a galerie v Prostějově, které ji vlastní, řekla dnes ČTK Tereza Vintrová z olomoucké vědecké knihovny.
"Čočkostroj si profesor Wichterle sestavil na Štědrý den 1961 z dětské stavebnice Merkur a obráceně zapojeného dynama z jízdního kola. V ten den také spolu s manželkou Lindou odlili na provizorním stroji první měkké hydrogelové kontaktní čočky," uvedla Vintrová.
Součástí chystané výstavy, která bude ve vědecké knihovně k vidění od 5. do 30. září, je 15 panelů popisujících profesorův život, objevy a dobu, v níž působil. Připojen bude komiks Příběh kontaktní čočky z pera ilustrátorky Zuzany Bahulové, která přiblížila nejdůležitější zlomy v životě i kariéře českého makromolekulárního chemika.
Výstava Otto Wichterle / vědec a vynálezce vznikla v roce 2011 při příležitosti 50. výročí jeho vynálezu měkkých kontaktních čoček. "Upravený projekt v roce 2012 putoval po zahraniční síti Českých center za účelem šíření širšího povědomí o této významné osobnosti české, ale i mezinárodní vědy," podotkla Vintrová.
Wichterle se narodil 25. října 1913 v Prostějově. Byl jedním z nejvýznamnějších a světově nejproslulejších českých chemiků 20. století a patřil mezi nemnoho českých vědců, jejichž objevy našly uplatnění v každodenním životě obyvatel celé planety. Je znám především jako vynálezce kontaktních čoček z hydrogelů a autor prvního českého umělého vlákna - silonu. Celkem byl autorem nebo spoluautorem nejméně 150 patentů a více než 200 odborných publikací. Zemřel 18. srpna 1998.