Příští rok na podzim by mohl zejména pacientům onkologického centra v Jihlavě začít sloužit skener pozitronové emisní tomografie (PET/CT). Zařízení, které bude jediné svého druhu v Kraji Vysočina, zkvalitní a zrychlí onkologickou diagnostiku. Pracoviště bude navazovat na komplexní onkologické centrum. Mělo by poskytovat služby pacientům ze spádové oblasti s přibližně 750.000 lidmi včetně části Jihočeského a Pardubického kraje.
"Skener zlepší diagnostiku onkologických pacientů při pátrání po primárním nádoru nebo v případě, kdy bude třeba určit jeho rozsah. Při dlouhodobém sledování pacientů pomůže odhalit případné recidivy onemocnění," řekl ČTK primář onkologického oddělení Lubomír Slavíček. Skener by podle něj mohl vyšetřit až kolem deseti pacientů denně.
Projektový záměr nemocnice projednali krajští radní. Podle technického náměstka nemocnice Alexandra Filipa by se po zpracování projektu a výběru zhotovitele s nutnými stavebními úpravami mohlo začít koncem letošního roku. "Na podzim roku 2016 by zařízení mohlo být uvedeno do provozu. Stavební úpravy si nevyžádají omezení provozu diagnostického pavilonu," řekl Filip.
Předpokládané investiční náklady projektu by měly vystoupat na 115 milionů korun. Z toho na pořízení skeneru a související technické vybavení je určeno asi 80 milionů korun. Přístroje bude financovat nemocnice z vlastních peněz nebo z úvěru. Stavební úpravy budou stát 35 milionů korun, zaplatí je Kraj Vysočina. Nákup hybridního skeneru nemocnici schválila přístrojová komise ministerstva zdravotnictví.
Komplexní onkologické centrum vzniklo v jihlavské nemocnici v roce 2008. Patří mezi 13 onkologických pracovišť v ČR, která získala tento statut. Komplexní onkologické centrum spolu s pracovišti v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Třebíči a Novém Městě na Moravě tvoří ucelenou síť onkologické péče na Vysočině.