Zástupci lékařských fakult, České lékařské společnosti a poslanci napříč politickým spektrem podpořili novelu zákona o vzdělávání lékařů, kterou v prosinci odmítl Senát. Sněmovna by o ní měla rozhodnout za týden. Podle nich zákon přispěje ke stabilizaci systému a je lepší než současný stav. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) doufá, že Sněmovna veto Senátu přehlasuje.
"Tuto verzi zákona podporujeme," řekl děkan Lékařské fakulty v Hradci Králové Miroslav Červinka, který prezentoval názor všech osmi lékařských fakult. Podle předsedy České lékařské společnosti (ČLS) Štěpána Svačiny bylo těžké najít kompromis, na kterém by se shodly jednotlivé odborné společnosti. "Zákon umožňuje lékařům rychle se vzdělávat a získat více specializací," uvedl Svačina.
Pro schválení zákona se vyslovili i opoziční poslanci. "Zákon je lepší než to, co jsme tady měli. Je to první dobrý krok pro to, aby vzdělání dostalo jinou podobu," konstatoval poslanec, gynekolog a porodník Bohuslav Svoboda (ODS). Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) byla debata kolem novely velmi zpolitizována.
Proti novele vystupovali především zástupci České lékařské komory, lékařských odborů a menších nemocnic. Na začátku ledna vyzvali poslance, aby zákon odmítli. Podle nich norma přinese zásadní zhoršení postavení neatestovaných lékařů a navrhované změny nepovedou ke zjednodušení vzdělávacího systému a zajištění kvalitní výchovy mladých lékařů.