První pacient dnes v jihlavské nemocnici podstoupil operaci oční vady moderním laserovým přístrojem. Pacienti doposud museli na laserové operace jezdit do Prahy, Brna a dalších vzdálenějších měst. Operace se provádí ambulantně, trvá přibližně 15 minut. Druhý den přijde pacient na kontrolu. Novinářům to řekl primář očního oddělení Pavel Pernica. Sestava dvou používaných přístrojů je podle jihlavských lékařů jediná na Vysočině.
"Operace koriguje oční vady změnou tvaru rohovky, takže se lomený paprsek světla soustředí přímo na sítnici," řekl Pernica. Při vyšetření se vytvoří pacientovi 3D snímek oka, který slouží jako individuální mapa pro celou proceduru. Laser provozuje v nemocnici oční klinika Horní Počernice, jihlavští lékaři dělají předoperační vyšetření. Cena nebolestivého zákroku je 13.000 korun, nehradí ho pojišťovna. Většinou ho podstupují krátkozrací lidé starší 18 let.
Na gynekologicko-porodnickém oddělení pracuje od nového roku ultrazvuk umožňující přesnější diagnostiku v onkogynekologii i v diagnostice vrozených vývojových vad. Přístroj podle zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Romana Peschouta představuje vrchol ultrazvukové diagnostiky.
Lékaři moderní ultrazvuk využívají v komplexním onkologickém centru. Přístroj dokáže mimo jiné i odebírat vzorky z břišní dutiny. Pomáhá také v prenatální diagnostice vrozených vad. "Umožní najít případné vrozené vady ve 12. týdnu těhotenství, starší technika to umožňovala až ve 20. týdnu," uvedl Peschout. Ultrazvuk stál 2,5 milionu korun, většinu uhradila evropská dotace.
Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové vynaložila loni jihlavská nemocnice na obnovu a modernizaci přístrojového vybavení přes 80 milionů korun. Většina byla uhrazena z evropských dotací, k vlastním penězům nemocnice přispěl i Kraj Vysočina.