Technické vybavení horských záchranářů se v posledních letech výrazně změnilo. Zatímco dříve byl téměř jediným strojem pro pohyb po zasněžených horách sněžný skútr, dnes je Horská služba ČR nahrazuje univerzálnějšími čtyřkolkami. Jako poslední výdobytek moderní techniky začali záchranáři v letošní zimě testovat dron na dálkové ovládání. ČTK to řekl náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. Právě na dnešek připadá Den Horské služby, který upomíná na tragickou smrt Bohumila Hanče a Václava Vrbaty při lyžařském běhu 24. března 1913.
Vybavení se za posledních deset let podle Klepše výrazně proměnilo. "Směřuje k co největší univerzálnosti a co největšímu celoročnímu využití," řekl. Například terénní čtyřkolky se na zimu vybaví speciálními pásy, s nimiž se ve sněhu pohybují stejně obratně jako skútr. "Při obnově tak skútry vyměňujeme za čtyřkolky, které využijeme 365 dní v roce. Cenová relace je podobná. Dnes je poměr skútrů a čtyřkolek zhruba jedna ku jedné, před deseti lety čtyřkolky nebyly," uvedl Klepš.
Horská služba typově obměňuje i autopark. "Těžká terénní vozidla Land Rover či Toyota se snažíme nahrazovat vozy typu Volkswagen Transporter v terénní úpravě," uvedl Klepš. Transportery jsou podle něj schopné uvézt podstatně více lidí i materiálu a dají se použít k více účelům.
Výrazných změn doznalo i oblečení horských záchranářů. "Zcela se odešlo od lyžařského teplého oblečení pro zimu. Nosíme vícevrstvé oblečení, které se dá kombinovat a je celoročně využitelné," řekl Klepš. Žádný záchranář tak již nemá speciální sadu oblečení na léto a druhou sadu na zimu. Dnešní výstroj a výzbroj již nelze vůbec srovnávat s dobou před několika desítkami let, kdy základním vybavením záchranáře byly běžky a větrovka.
Loni na podzim si Horská služba pořídila dron, zatím pro Krkonoše. Nyní testuje, co technologie dronu v hodnotě několika stovek tisíc korun všechno umí v různých povětrnostních podmínkách. "Chceme, aby jeho využití bylo co nejširší. Pro pátrání v terénu po pohřešovaných, monitoring lavinových svahů či lavinovou záchranu. Je to ale běh na dlouhou trať, jde o složitou technologii," řekl Klepš. Dodal, že první ostrý test záchrany z lavin dron podstoupil při cvičení minulý týden.
Horská služba zareagovala i na rozvoj mobilní komunikace chytrými telefony. Od konce roku 2011 funguje mobilní aplikace Horská služba, která dokáže odeslat záchranářům nouzovou sms zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu.
"Zásadní je přesné určení místa. Nemusíme pak nikoho hledat, vyrazit může méně lidí a výrazně rychleji než dříve," uvedl Klepš. Projekt aplikace je podle něj úspěšný. Uvedl, že za sezonu se v Krkonoších v terénu odehraje kolem deseti záchranných a pátracích akcí, z nichž asi dvě třetiny jsou ohlášeny přes mobilní aplikaci. Od konce roku 2012 si také lidé v nouzi mohou zavolat o pomoc na tísňové číslo Horské služby 1210.