Modernizované pokoje pacientů, modernější vybavení, opravené sociální zařízení, kompletní opravy sítí a rozvodů i zázemí pro zdravotnický personál obnášela právě dokončená první etapa rekonstrukce chirurgického oddělení plzeňské fakultní nemocnice. Chirurgie, která sídlí v bývalé vojenské nemocnici v borském areálu FN, má 90 lůžek. Rekonstrukce za 5,6 milionu korun se zatím týkala třetiny z nich, letos chce fakultní nemocnice ve stejném rozsahu opravit další třetinu oddělení, řekl dnes novinářům primář Václav Karnos.
"Ten objekt byl postavený někdy v roce 1980, stavěli ho ještě vězni z borské věznice, takže opravy už nutně potřeboval," řekl. Každý z jednolůžkových až čtyřlůžkových pokojů, které zatím prošly od září rekonstrukcí, má opravené sociální zařízení, nové wi-fi připojení a televizor od sponzora. Rekonstrukce zahrnovala opravy rozvodů medicinálních plynů, elektroinstalace, odpadů a podobně.
Letos chce nemocnice modernizovat ortopedicko-traumatologickou část a jeden z operačních sálů. V dalších letech přijde na řadu zbývající části.
Chirurgii má FN v lochotínském i v borském areálu. Velká klinika na Lochotíně má kromě lékařské části také vědeckou a pedagogickou roli, chirurgické oddělení na Borech se věnuje operativě. Necelá dvacítka lékařů operuje křečové žíly, kýly či žlučníky. Oddělení provede také nejvíc operací rakoviny prsu v Plzeňském a Karlovarském kraji.
"Operujeme tu 43 procent všech rakovin prsou v západních Čechách. Bohužel počty pacientek stále rostou," řekl Karnos. Podle něj je díky včasně diagnostice v posledních letech stále méně případů, kdy musejí lékaři kvůli rakovině odebrat celé prso. Pokud je to z onkologického hlediska možné, spolupracují chirurgové při operaci i s plastickými chirurgy.
Loni oddělení hospitalizovalo přes čtyři a půl tisíce pacientů a provedlo přes 49.000 ambulantních ošetření. Chirurgická klinika na Lochotíně loni hospitalizovala 6444 pacientů, provedla přes 4800 operačních zákroků a 41.318 ambulantních ošetření.