Více než osm milionů korun investovala do modernizace vybavení pro péči o novorozence Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL). Nové přístroje pomohou při prevenci, diagnostice a včasné léčbě některých onemocnění a zdravotních problémů dětí v raném věku, řekl dnes novinářům ředitel FNOL Roman Havlík. Většinu nákladů pokryla dotace z norských fondů, pětinu investice zaplatila nemocnice z vlastních zdrojů.
Největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji zahájilo projekt modernizace loni v lednu a dokončilo letos na jaře. "Získali jsme moderní ultrazvukový přístroj, který je mnohem citlivější. Využíváme jej při kontrolách předčasně narozených dětí po propuštění z porodnice, ale i u všech hospitalizovaných novorozenců," řekl primář novorozeneckého oddělení FNOL a předseda České neonatologické společnosti ČLS JEP Lumír Kantor.
Lékaři se s pomocí moderní techniky soustředí na včasný záchyt vrozených vývojových vad močového traktu, u kterých lze díky léčbě od prvních dnů života dítěte předejít závažným problémům v pozdějším věku. Ultrazvukový přístroj lékařům výrazně pomáhá rovněž v diagnostice vrozených srdečních vad a v prevenci srdečního selhání.
Novorozenecké oddělení bylo vybaveno i speciálním přístrojem, který dokáže odhalit závažná oční onemocnění u nezralých dětí. "Dlouhá léta nás v oboru trápila slepota dětí a těžká porucha zraku vznikající v důsledku jejich nezralosti, použití kyslíku při léčbě v inkubátoru a dalších faktorů. Těmito komplikacemi je ohrožena většina předčasně narozených novorozenců," uvedl Kantor. Díky včasné diagnostice a operační léčbě se podle něj podařilo tyto komplikace snížit na minimum.
Novorozenecké oddělení FNOL pořídilo také zařízení, s jehož pomocí mohou lékaři sledovat rozložení tlaku ležícího dítěte na speciální podložce. "Z této tlakové mapy zjistíme, jestli vývoj pohybového aparátu je normální, nebo je potřeba zakročit třeba s pomocí rehabilitační léčby. Zařízení umožňuje velmi časnou diagnostiku potíží, jako je například dětská mozková obrna, která patří mezi největší rizika po propuštění nezralých dětí z porodnice," řekl primář.
V České republice bylo loni dovybaveno všech dvanáct specializovaných center, do nichž je soustředěna péče o ženy v rizikovém těhotenství a o předčasně narozené děti. "Díky podpoře z prostředků norských fondů se nám podařilo získat celkem 60 milionů korun na následnou péči o tyto děti a na sledování jejich vývoje, což je významná pomoc pro českou neonatologii," podotkl Kantor.
Petr Běhal