Český internetový prodejce VašeČočky.cz loni zvýšil obrat o pětinu na 600 milionů korun. Za růstem mimo jiné stojí úspěšná expanze do zahraničí. Zahraniční trhy se na obratu podílejí z 90 procent. Letos společnost vstoupila do Bulharska, které je tak 14. trhem kde e-shop působí. Firma o tom informovala ČTK.
"Uspět v rámci Evropské unie není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Například německý trh je velmi protekcionistický a zákazníci se dost liší od těch českých. A expanzi do Polska jsme nakonec zavrhli, protože jsou tu příliš nízké ceny a vysoká konkurence," uvedl ředitel e-shopu Jiří Urban.
Do budoucna VašeČočky.cz plánují expanzi na trhy mimo EU. "Vše je připraveno pro rozšíření na Ukrajinu a do Ruska," dodal Urban. Kvůli nestabilní geopolitické situaci však obchod s otevřením poboček v těchto zemích čeká.
Obrat společnosti loni rostl navzdory řecké krizi, která dlouho oddalovala otevření e-shopu v této zemi. Nakonec loni VašeČočky.cz expandovaly nejen do Řecka, ale také do Rumunska. Cílem firmy pro letošní rok je růst obratu okolo 20 procent a upevnění pozice na trzích, kde obchod roste pomaleji. Prodejce je v zisku, jeho výši ale firma neuvedla.