Do oblasti bezpečnosti se v minulých devíti letech investovalo v Moravskoslezském kraji z evropských dotací 1,8 miliardy korun. Vzniknout tak mohlo například krajské integrované bezpečnostní centrum a záchranné složky mohly obměnit své vybavení a techniku. ČTK to řekl Michal Sobek, mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko, která v kraji v uplynulém plánovacím období zodpovídala za rozdělování evropských dotací.
Například profesionální a dobrovolní hasiči v regionu získali 90 nových vozidel. Hasiči tak mají k dispozici třeba automobilový žebřík s výškou 55 metrů, který je nejvyšší v Česku. Záchranná služba má 24 nových sanitek a komunikační systém do všech vozidel. Vybudována byla integrovaná výjezdová centra v Ostravě-Jihu, Třinci na Frýdecko-Místecku, mošnovském letišti či Městě Albrechticích na Bruntálsku.
"Díky evropským dotacím se zlepšily podmínky pro činnost a spolupráci hasičů, záchranářů i policistů v celém kraji. Záchranné a bezpečnostní složky mohou lépe chránit zdraví a majetek občanů kraje," uvedla ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko Kateřina Dostálová.
Vybudování krajského integrovaného bezpečnostního centra, které přijímá na 700.000 tísňových volání ročně a vysílá složky integrovaného záchranného systému k mimořádným událostem, stálo téměř 700 milionů korun. Společně v něm pracují hasiči, záchranáři, policisté i strážníci. Z evropských dotací šlo na vznik centra 616 milionů korun. Další téměř 640 milionů korun směřovalo z evropských peněz na čtveřici výjezdových center.
"Krajské integrované bezpečnostní centrum i společná výjezdová centra jsou založena na koncepci, která je v Česku jedinečná. Sdílená pracoviště umožňují užší součinnost jednotlivých složek integrovaného záchranného systému, což se promítá v rychlosti a kvalitě výjezdů a jejich řízení," uvedl zástupce krajského ředitele hasičů Vladimír Vlček.
Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění evropských prostředků určených na rozvoj kraje. Aktuálně od roku 2007 proplatila na projektech 19,3 miliardy korun.