Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova pořídil resuscitační set. ČTK o tom informoval mluvčí podniku Jiří Holý. Stejnou investici zvažují dopravní podnik a městská policie v Chomutově. Počet defibrilátorů na různých veřejných místech v Ústeckém kraji roste, v Ústí pomocí nich už zachraňovali strážníci lidské životy.
"Jde o takzvaný laický defibrilátor doplněný kyslíkovým generátorem," popsal pomůcku ředitel mosteckého a litvínovského dopravního podniku Daniel Dunovský. "Resuscitační set umožní ošetření akutních stavů včetně zástavy oběhu do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných statistik může včasné použití defibrilátoru zvýšit šanci na přežití až dvojnásobně," doplnil.
Resuscitační set bude umístěn na dispečinku. Zaměstnanci absolvují školení v používání tohoto přístroje, využít k záchraně lidského života při náhlé srdeční zástavě ho však může podle Holého v podstatě kdokoliv. Lehký, přenosný automatický defibrilátor je stále připravený k použití. "Po zapnutí jsou k dispozici hlasové pokyny v českém jazyce včetně vizuální nápovědy v podobě blikajících ikon a tlačítek," dodal Dunovský.
Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova takový set zatím nevlastní. "Městská policie a dopravní podnik uvažují, že si defibrilátory pořídí, už jednají se zdravotníky a sondují možnost čerpání dotace," řekl ČTK mluvčí Chomutova Jan Rödling. Na stojanu je k dispozici defibrilátor v areálu Podkrušnohorského zooparku.
Zkušenosti s resuscitací pomocí přístroje už má městská policie v Ústí nad Labem. "Už jsem díky němu zachraňovali lidské životy," řekl ČTK mluvčí ústeckých strážníků Jan Novotný.
Ústecký kraj před rokem pořídil celkem 43 automatizovaných externích defibrilátorů. Jedenáct za celkem 450.000 korun získala městská policie v Chabařovicích, Trmicích, Jílovém u Děčína, Budyni nad Ohří, Třebenicích, Bečově, Brandově, Lounech a Ústí nad Labem a také Vodní záchranná služba Nechranice a v Mostě. "Dalších 32 defibrilátorů a vnitřních schránek na jejich uschování v celkové výši 1,8 milionů korun získaly vybrané služby Ústeckého kraje," řekla ČTK mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.
Cílem kraje je podle mluvčí vytvořit síť automatizovaných defibrilátorů v kontextu se sítí výjezdových stanovišť zdravotnické záchranné služby a s dojezdovými časy jejich posádek tak, aby pravděpodobnost úspěšného použití defibrilátorů byla co nejvyšší.