Český lékař a vědec Jan Peregrin dostal ve skotském Glasgow od Evropské společnosti kardiovaskulární a intervenční radiologie (CIRSE) zlatou medaili za celoživotní přínos. Významné ocenění bylo profesoru Peregrinovi předáno při příležitosti výroční konference CIRSE. Zlatá medaile se uděluje od roku 1997 za mimořádné odborné a vědecké zásluhy v oboru intervenční radiologie v mezinárodním měřítku. ČTK o tom informovala Lenka Nováková ze společnosti Quent.
"Zlatá medaile je nejvyšší vyznamenání, které může CIRSE svým členům udělit. Chtěli jsme tak vyjádřit své uznání za podíl, kterým doktor Jan Peregrin přispěl k rozvoji naší společnosti a oboru intervenční radiologie v Evropě," uvedla v tiskové zprávě o ceně prezidentka CIRSE Anna-Maria Belliová.
Peregrin působí jako přednosta Základny radiodiagnostiky a intervenční radiologie IKEM v Praze a jako pedagog v postgraduální vzdělávání intervenčních radiologů na lékařských fakultách Univerzity Karlovy v Praze a v Hradci Králové. Je spoluzakladatelem a byl prvním předsedou České společnosti intervenční radiologie.
"Profesor Peregrin je skutečným průkopníkem intervenční radiologie u nás. Stal se dlouhodobě uznávanou autoritou mezi svými kolegy a žáky nejen doma, ale i v zahraničí. Jsme velmi hrdi, že se mu za jeho práci dostalo zaslouženého nejvyššího uznání," dodal předseda České společnosti intervenční radiologie ČLS Miloslav Roček.
Intervenční radiologie je diagnostická a terapeutická metoda původně založená na vstřikování kontrastní látky do krevního řečiště a následném zprůchodnění ucpaných cév pomocí katetrů. Běžně se používá při léčbě srdce, ledvin, jater, diabetické nohy i cílené léčbě rakovinových nádorů.
Foto: IKEM