Pozůstatky možná nejstarší známé evropské protézy objevili archeologové při vykopávkách na jihu Rakouska. Kostře muže, který žil zhruba před 1500 lety, chyběla sice část levé nohy, na jejím místě však ležely zbytky kůže, dřeva a železný kruh, které mu podle vědců umožňovaly chůzi.
Hrob prvního známého evropského nositele tělesné náhrady objevili pracovníci Rakouského archeologického ústavu na úpatí hory Hemmaberg nedaleko korutanské obce Globasnitz. Průzkum kostelního okrsku z 5. a 6. století našeho letopočtu se tam koná už několik let. Dosud se tam podařilo objevit šest kostelů a řadu hrobových míst.
Muž z hrobu podle vědců přežil ztrátu části levé nohy nad kotníkem několik let a díky protéze se mohl i vzpřímeně pohybovat. Dřevěnou část protézy k pahýlu připevňoval zřejmě právě objevený železný kroužek. Nohu ale podle antropologického průzkumu tento člověk mohl zatěžovat jen minimálně, pohyboval se tak pravděpodobně jen pomocí berlí.
Náhrady se muži dostalo zřejmě díky jeho vysokému postavení v tehdejší společnosti, kterou vědci vyvozují z místa jeho posmrtného uložení blízko jednoho z kostelů i z cenných předmětů, které mu pozůstalí při pohřbu vložili do hrobu. Nalezl se u něj například krátký meč a kovová spona.
Opotřebování kostí naznačuje, že muž hojně jezdil na koni, a nohu tak mohl ztratit prý třeba v boji.
"Ukazuje to, že zdravotní péče byla v té době dobrá a že si tehdy dali na péči (o pacienta) záležet," uvedla archeoložka Sabine Ladstätterová. Dobrou péči si ale vzhledem ke svému postavení zřejmě mohl dovolit, dodala vědkyně.
Podobné nálezy protéz jsou dosud známy jen z Číny a z Egypta. O náhradách končetin se hovoří také v římských lékařských knihách, fyzicky se je dosud ale nikdy nalézt nepodařilo.