Pritpal Kanhaiya z Massachusetts Institute of Technology (MIT ) a jeho kolegové zjistili, že tranzistory a elektronické obvody, které obsahují uhlíkové nanotrubičky, si udrží elektrické vlastnosti i paměť po bombardování velkým množstvím radiace.
Plánované mise k Měsíci a Marsu nepochybně posunou hranice pro pilotované vesmírné lety. Bude to náročné nejen pro lidské astronauty, ale i pro kosmické lodě a zařízení, která si tam povezou. Při letu kosmickým prostorem, mimo ochrannou náruč magnetického pole Země, budou astronauti, kosmické lodě i veškeré vybavení vystaveni nepřetržitému proudu kosmického záření, které může poškodit, nebo dokonce zničit elektroniku. Pro budoucí vesmírné lety bude proto prozíravé používat technologie, které budou dlouhodobě fungovat i v takovém prostředí.
Právě kosmické záření v dnešní době patří k nejvýznamnějším faktorům, které omezují délku misí do hlubokého vesmíru. Poškozuje elektroniku, ničí data a může i kompletně zlikvidovat celé elektronické zařízení.
Jednou z možností, jak vytvořit odolnější elektroniku pro vesmírné lety, je použití uhlíkových nanotrubiček při výrobě běžných elektronických komponent, jako jsou unipolární tranzistory.
Kanhaiyaův tým z amerického MIT vytvořil unipolární tranzistory založené na uhlíkových nanotrubičkách a následně testoval různé konfigurace těchto tranzistorů s různými ochrannými vrstvami a jejich odolnost vůči záření. Výsledky experimentů ukázaly, že tranzistory z uhlíkových nanotrubiček s dobrým stíněním představují slibnou technologii pro elektroniku při dlouhodobých letech do vesmíru.