Čínští odborníci nedávno vytvořili nanomřížky s velmi vysokou kapacitou pro absorpci mechanické energie.
Mechanické metamateriály představují třídu kompozitních materiálů, které mají uměle vytvořenou strukturu. Vykazují výjimečné mechanické vlastnosti, s nimiž se nesetkáváme u tradičních materiálů. Jsou mezi nimi i mechanické metamateriály pro absorpci energie, které mohou velmi účinně absorbovat mechanickou energii. To vyžaduje, aby takový materiál disponoval vysokou pevností a zároveň vysokou deformační kapacitou, čehož je obvykle velmi obtížné dosáhnout.
Slibný typ mechanických metamateriálů představují nanomřížky (nanolattice), jejichž prvky mají rozměry v nanometrech. Jejich vlastnosti se velmi liší od běžných materiálů a mohly by se stát základem pro funkční materiály budoucnosti. Vyrobit nanomřížky ale není tak snadné.
Jednou z možností jsou paprskem strukturované nanomřížky (beam-structured nanolattice). Až doposud ale bylo velmi problematické vyrábět kovové nanomřížky tohoto typu s paprskem užším než 100 nm, což zásadně omezovalo jejich využití.
Čínský tým vytvořil nový typ nanomřížky (quasi-BCC, quasi-body centered cubic beam nanolattice), přičemž použil paprsek o šířce pouhých 34 nm. Jde o nový rekord v minimální šířce použitého paprsku u mechanických metamateriálů. Badatelé vytvořili nanomřížky nového typu ze zlata a mědi. V následných experimentech vědci doložili, že mají výtečnou schopnost absorpce mechanické energie a také pevnost v tlaku. Nový typ materiálu by se mohl uplatnit v celé řadě zajímavých aplikací.