Když si v supermarketu koupíte zrale vypadající banány, můžete si být jisti, že tam nebyly moc dlouho. Banány totiž velmi rychle hnědnou a podléhají zkáze. Příčinou jejich rychlého dozrávání je uhlovodík etylen čili ethen. Tento plyn je totiž shodou okolností velmi účinným rostlinným hormonem, který u řady druhů rostlin urychluje dozrávání plodů.
Některé plody, jako například jablka, přitom produkují velké množství etylenu, který pak ovlivňuje i další plody v okolí, jako jsou třeba právě banány. Pokud jsou různé druhy ovoce skladovány společně, dochází k nežádoucímu urychlování jejich dozrávání. To vede nejen k nespokojenosti zákazníků, ale také k finančním ztrátám prodejců a distributorů. Nejlepší ochranou pro plody je zařídit, aby bylo v jejich okolí co nejméně etylenu.
Tým švýcarských odborníků Empa/ETH Zurich vyvinul novou technologii ochrany plodů před příliš rychlým dozráváním, který je, poněkud překvapivě, založen na dřevě. Dřevo, coby běžně dostupný a levný rostlinný materiál či odpad, se skládá především z celulózy, hemicelulózy a ligninu. Huizhang Guo a jeho spolupracovníci použili již dříve zrealizovaný postup, s jehož pomocí ve dřevě rozpustili a odstranili molekuly ligninu a z části také hemicelulózy. Takto získali delignifikované dřevo, tvořené extrémně porézní sítí celulózních vláken.
Poté použili dva různé roztoky, s jejichž pomocí dostali do struktury delignifikovaného dřeva nanočástice platiny. Když etylén prochází tímto nanokatalyzátorem, velmi účinně se za pokojové teploty rozkládá na vodu a oxid uhličitý. Plody pak v prostředí bez etylénu dozrávají pomaleji.