Odborníci britské University of Cambridge vyvinuli nový systém pro filtraci vzduchu v místnosti, který je založen na uhlíkovém nanomateriálu schopném zachytit a zlikvidovat rozmanité viry, včetně skupiny betakoronavirů, k nimž náleží i pandemický koronavirus SARS-CoV-2.
Vedoucí výzkumu Liron Issman a jeho kolegové postavili a otestovali prototyp zařízení, které je vybaveno ultratenkými a elektricky vodivými filtračními membránami z uhlíkových nanotrubiček (CNT — carbon nanotubes). Tyto membrány umožňují odstraňovat s pomocí filtrace viry z ovzduší a zároveň je likvidovat tepelnými pulzy, které zařízení generuje elektrickým odporovým ohřevem. Takto lze vytvářet teploty nad 100 °C a zlikvidovat viry během pár sekund.
Multifunkční filtrační systém je obzvláště užitečný při boji s virovými infekcemi, které se šíří vzduchem v uzavřeném prostředí, jako jsou například vozidla záchranné služby, nemocnice, relaxační nebo výuková centra. Tento systém může být využit samostatně nebo jako součást systémů HVAC (heating, ventilation, and air conditioning) pro úpravu vzduchu.
Membrány z uhlíkových nanotrubiček představují novou třídu vodivých filtračních materiálů, které velmi účinně filtrují, mohou mít funkci související s elektrickým proudem a zároveň je lze průmyslově vyrábět ve velkém množství. Účinně zachytávají kapénky z dýchacích cest, které nesou mnoho různých virů, včetně koronavirů a dalších patogenů. Lidé je vytvářejí při kašlání, mluvení i při pouhém dýchání. Ve vzduchu mohou zůstat celé hodinu a mohou se dostat do vzdálenosti desítek metrů. Právě kapénky souvisejí s častými infekcemi v uzavřených prostorách.