Čínští vědci vytvořili generátor, který kontinuálně těží elektřinu ze vzdušné vlhkosti. Jde o první podobné zařízení využívající nanomateriál založený na polyoxometalátech (POM).
V dnešní době je velká poptávka po technologiích, které by s malými náklady dokázaly využívat přírodní zdroje k výrobě elektřiny. Čínští nanotechnologové zaměřili svou pozornost tentokrát na polyoxometaláty, tedy polyatomické ionty, typicky anionty, v jejichž 3D struktuře se vyskytují oxyanionty přechodných kovů, propojené prostřednictvím sdílených atomů kyslíku.
Materiály POM totiž představují velmi zajímavou a slibnou skupinu anorganických molekulárních materiálů, které mají specifickou morfologii i vlastnosti, díky nimž jsou velmi užitečné při řízené syntéze i v dalších směrech výzkumu a vývoje. Jsou schopné samouspořádání do podoby struktur s nepatrnými póry, což je předurčuje pro zachytávání vzdušné vlhkosti. Jejich velkou výhodou je také to, že jsou šetrné vůči životnímu prostředí a zároveň velmi stabilní vůči okolním vlivům, jako je působení světla, tepla nebo chemických látek.
Badatelé v tomto případě uspořádali POM do podoby organických amonno- -polyoxoaniontových klastrů, z nichž následně vytvořili tenký film obsahující nanopóry a generující elektřinu ze vzdušné vlhkosti. Experimenty s prototypem malé velikosti ukázaly, že je stabilní a nepřetržitě poskytuje napětí 0,68 V za téměř jakýchkoliv přírodních podmínek, s atmosférickou vlhkostí v rozsahu 10 až 90 %.
Clustery s POM materiálem samovolně absorbují vzdušnou vlhkost a tím vytvářejí gradient v distribuci vody, který je základem produkce elektřiny. Podle tvůrců se nabízí téměř nepřeberné množství aplikací.