Vědci z Missourské univerzity vyvinuli nový typ filtru podobného látce, který dokáže odstranit z vody mikroplasty. Jak říká Salehiová, základní myšlenkou bylo navrhnout levný a dostupný filtr, který by bylo možné připevnit k vodovodnímu kohoutku, „aby mohl z vodovodní vody odstranit mikroplasty a olovo zároveň“.
Vodní filtry, které jsou dnes na trhu, sice dovedou odstranit řadu škodlivin z vody, ale nejsou stavěné na to, aby se vypořádaly s mikro- a nanoplasty. Ve skutečnosti to může být dokonce naopak, některé z filtrů počet částic plastů ve vodě dokonce zvyšují. Zároveň navíc rostou obavy, že mikro- a nanoplasty mohou vážně škodit lidskému zdraví i přírodě.
Maryam Salehiová z americké University of Missouri a její spolupracovníci proto vyvinuli nový typ filtru, který je založen na membráně z nanovláken polyvinylalkoholu. Tento polymer se již v biomedicínských aplikacích celkem běžně používá. Vědci si ho vybrali kvůli nízkým nákladům na výrobu a biokompatibilitě. Není toxický pro lidi, živočichy ani rostliny.
Salehiová a spol. potvrdili, že tento fi ltr je doopravdy účinný. V laboratorních testech dokázala tato membrána odstranit takřka 100 % větších mikroplastů a téměř 80 % nejmenších mikroplastů. V rámci zkušební aplikace rovněž zároveň odstranila 70 % kontaminace olovem. Tvůrci membrány ovšem přiznávají, že „vývoj bude ještě nutné dotáhnout do konce“. Musejí zjistit, jak membrána toleruje látky typu dezinfekce v pitné vodě, a otestovat i další faktory. V tuto chvíli jsou ale každopádně optimističtí a věří, že mají prakticky využitelnou a ekonomicky životaschopnou technologii, se kterou bude možné snadno čistit vodu z kohoutku.