Letošní kongres MWC (Mobile World Congress) s doprovodným veletrhem potvrdily trend nastartovaný loni: prosazování umělé inteligence (AI) a hledání jejího smyslu. Všichni poskytovatelé ji „balili“ do svých nových smartphonů a jejich přístupy se téměř neliší.
Umělá inteligence pomáhá s psaním, překládáním, úpravou fotografií a funguje také jako digitální asistent. V mobilních telefonech za tím často stojí Google se svou službou Gemini, Open AI s ChatGPT a jejími nástupci, ale prosazuje se rovněž čínský DeepSeek.
Někteří výrobci pracují na vizi úplného zrušení aplikací, jiní sní o komplexní strategii, v níž AI zasahuje do každé jednotlivé funkce od focení po rezervaci letenek.
Mezi atrakce patřily monitory, jež lze podle potřeby rozšiřovat a nastavovat. Zájem profesionálů budily mobilní telefony s teleobjektivem schopným posunout možnosti záběrů až do oblasti makrofotografie. Nabízí rozlišení 50 Mpx. Jiná firma nabízela telefon s rozlišením 200 Mpx.
Za senzační lze označit i mobilní telefon, který je možné využívat i pro projekci, vybavený velkokapacitním akumulátorem.
Lenovo Magic Bay Dual Display Concept — duální 13,3ʺ připojitelná sekundární obrazovka rozšiřuje ThinkBook 16p na pracovní stanici s více obrazovkami © Lenovo
AI potřebuje 5G
Umělá inteligence pracuje s velkými objemy dat a vyžaduje tedy moderní mobilní síť 5G, která se v posledních letech značně rozšířila. Výpočetní výkon v chytrých telefonech a výkon sítí 5G jsou vzájemně závislé, aby se umělá inteligence stala skutečně využitelnou na masovém trhu.
V raných fázích komerčního využití se 5G rychle stalo důležitou hnací silou rozvoje digitální ekonomiky. Očekává se, že CAGR (roční růst návratnosti investic) pro privátní sítě 5G v letech 2024—2030 dosáhne 44,7 %. V roce 2025 pak technologie 5G-A dále rozšíří možnosti odvětví snížením latence a zvýšením spolehlivosti. Exploze AI svými požadavky tempo zavádění technologie 5G zrychlila.
5G je nyní hnací silou digitální transformace průmyslu. Poskytuje rychlou a spolehlivou konektivitu pro chytré továrny a energetické sítě, pomáhá společnostem zlepšit efektivitu, stát se konkurenceschopnějšími a generovat nové zdroje příjmů. Využití 5G-A [technologie označovaná také jako 5,5G využívá ultraširokopásmové frekvenční pásmo 6 GHz, a poskytuje tak až 10gigabitový downlink — pozn. red.] a AI poskytne odvětví nebývalé příležitosti.
Rychlejšímu nasazování nejmodernější techniky brání v Evropě zastaralé předpisy. Na kongresu o tom hovořil Tim Höttges, generální ředitel společnosti Deutsche Telekom AG (majoritního akcionáře T-Mobile US), který zároveň pochválil americkou agenturu DOGE (Department of Government Efficiency) a doslova řekl: „Potřebujeme iniciativu ke snížení byrokracie a administrativy.“ Höttges dále uvedl, že spočítal všechny regulační úřady, se kterými se Deutsche Telekom musí vypořádat, včetně těch pro média, kybernetickou bezpečnost a ochranu dat, a že se jejich celkový počet ve všech zemích, kde působí, pohybuje na hodnotě kolem 270. Označil tržní podmínky v USA za mnohem příznivější pro průmysl než v Evropě. „Ekosystém USA je vítězný ekosystém. V každém ohledu. V USA byla veškerá regulace zrušena v roce 2005. V důsledku toho je tržní hodnota amerických telekomunikačních společností více než 3× vyšší než tržní hodnota tohoto odvětví v Evropě. Investoři takové prostředí milují, takže 65 % našich příjmů vytváříme v USA.“
Notebook ThinkBook Flip AI PC s ohebným OLED displejem © Lenovo
SMS přes satelit
Na MWC společnosti Deutsche Telekom a Google navíc oznámily další krok směrem k přímému připojení spotřebitele pomocí technologie D2H (direct-to-handset) ze satelitu. Základem je úspěšný test odesílání a přijímání SMS P2P (peer-to-peer) přes satelit GEO prostřednictvím telefonu Google Pixel 9. Deutsche Telekom prostřednictvím řecké dceřiné společností Cosmote podobný test uskutečnila již v listopadu 2024, tehdy ovšem proběhl na speciálním testovacím zařízení. Nově byla tato schopnost poprvé v Evropě demonstrována na komerčním smartphonu z oblasti bez pozemního pokrytí. Deutsche Telekom si klade za cíl spustit první komerční služby zasílání zpráv D2H v Německu a Evropě od konce roku 2025, což se shoduje s rostoucí dostupností smartphonů schopných využití této technologie.
Služby D2H umožní zákazníkům připojit se k satelitům a odesílat a přijímat textové zprávy i v nejvzdálenějších oblastech bez pokrytí pozemní sítí. Kromě toho může podporovat nouzovou komunikaci v případě katastrof.
SMS byla přenesena z Google Pi-xel 9 vybaveného SIM kartou Cosmote, přímo připojeného k satelitní službě Skylo pomocí specializovaného licencovaného MSS (mobile satellite spectrum). Integrace se řídí specifikacemi 3GPP Release 17 pro konektivitu D2H, která je založena na průmyslových standardech a je navržena pro nativní použití operátory. Tento přístup zahrnuje integraci nepozemní sítě do produkční sítě pozemního mobilního operátora, aby bylo všude zajištěno bezproblémové pokrytí.
Americká pobočka firmy rovněž nedávno spustila v USA satelitní službu se svým partnerem Starlink. Za 15 USD měsíčně mohou zákazníci sítě T-Mobile US odesílat SMS pomocí chytrých telefonů přes satelit.
Solární notebook Lenovo
Lenovo na veletrhu MWC představilo několik neobvyklých produktů. Kromě připínací obrazovky např. notebook ThinkBook Flip AI PC s ohebným 13″ OLED displejem, který lze vyklopením na výšku zvětšit (na výškově orientovanou 18″ úhlopříčku). Ohebnost ovšem nabízí také možnost vylepšení prezentace/spolupráce. Jednoduchým ohnutím displeje lze totiž aktivovat zrcadlení obrazovky na obě strany víka notebooku. Lze tak efektivně prezentovat cokoliv i kolegům sedícím u protější strany stolu bez potřeby natáčení notebooku či přenosu obrazu na externí zobrazovač. Mezi další zajímavé prvky tohoto stroje patří podsvícený trackpad, který nabízí různé ikony a umožňuje rychlý přístup k často používaným aplikacím. Zařízení pohání procesor Intel Core Ultra 7 a jeho hmotnost činí pouhých 1,4 kg. Zajímavých konceptů ovšem společnost představila mnohem více. Například model Yoga Solar PC nabíjitelný pomocí solárního panelu na víku displeje.
Díky němu se po 20 minutách na přímém slunci baterie nabije natolik, abyste mohli další hodinu sledovat video. Solární panel slibuje 24% účinnost, což lze v dnešní době považovat za skutečnou špičku v solární technice.
Přístroj však není závislý pouze na slunečním záření. „Nemusíte sedět venku, abyste zařízení nabili. Stačí jakékoli světlo s intenzitou nad 0,3 W — což odpovídá například světlu noční LED lampičky. Samozřejmě přímé sluneční světlo je nejúčinnější, ale i běžné kancelářské osvětlení může poskytovat energii,“ vysvětlila Kelly Corriganová, produktová technoložka společnosti Lenovo.
K technickým detailům ani možné dostupnosti se však zástupci Lenova zatím nevyjádřili. Je docela možné, že zařízení nikdy neopustí fázi proof-of-concept.
Karel Sedláček, upravil a doplnil Michael Málek