Největší asijský veletrh počítačových technologií Computex v Tchaj-peji, hlavním městě Tchaj-wanu, si získal pevné místo mezi nejvýznamnějšími světovými přehlídkami zaměřenými na informační a komunikační elektroniku.
Každý, kdo v technologickém světě něco znamená, směřoval vždy v červnu do Kalifornie, aby zjistil, s čím novým přichází geniální Apple. Nyní se tato situace změnila, a jak psali někteří američtí novináři, Computex 2018 ukázal, že mimo USA existuje celý jiný svět nejmodernější techniky. Zapomeňte na Silicon Valley! Chcete-li vidět, jak to dělá zbytek světa, musíte letět na Tchaj-wan.
Computex, skutečná technická show v rušném hlavním městě Tchaj-wanu, se formoval od roku 1981 a nyní našel své pevné místo mezi CES v Las Vegas a CeBIT v Hannoveru. Potřebujeme sice fantazii, abychom mohli vytvářet nové aplikace a nacházet neočekávané možnosti uplatnění, ale při realizaci svých snů se neobejdeme bez výkonné a spolehlivé technologie. A právě na ni se veletrh zaměřuje.
Dostaveníčko si zde daly nejen proslulé firmy (za všechny jmenujme Acer, Alibaba, Amazon, Asus, Gigabyte, Intel, Microsoft, Nvidia), ale i začínající start-upy. Těch bylo 388 z 21 zemí! Tchaj-wan jako ostrov sci-technologií totiž nabízí spoustu obchodních příležitostí v oblasti informačních a komunikačních technologií.
DŮRAZ NA KREATIVNÍ MYŠLENÍ
Ostrov Tchaj-wan, rozlohou odpovídající České republice, ale s trojnásobným počtem obyvatel, vsadil už před lety na podporu vědy a nejmodernější techniky. Výsledky se dostavily a sídlo zde našly významné počítačové firmy. Ať už máme na mysli hardware, nebo software. Ne nadarmo se začalo hovořit o ostrovu jako o asijském tygrovi. Digitalizace zde není jen prázdným slovem a přístup vládních míst by mohl být pro Českou republiku příkladem.
Tchajwanská vláda zahájila rozvojový plán pro asijské Silicon Valley důrazem na zlepšení podnikatelského prostředí, na technologické inovace a na začínající podniky. Nejen slovy, ale i financemi. Letos například představila ambiciózní záměr investovat 16 mld. tchajwanských dolarů (545,6 mil. USD) do výzkumu umělé inteligence (AI). Tato moderní technologie se totiž stává výchozím, ale i určujícím bodem pro rozvoj dalších přidružených technologických postupů a průmyslových odvětví.
Není proto divu, že právě téma umělé inteligence bylo jedním z hlavních akcentů letošního veletrhu. Pětidenní tematickou paletu doplnily další technologické trendy – bezdrátová komunikační technologie 5G, internet věcí (IoT), herní a virtuální realita (VR), inovace a Blockchain.
„Klademe důraz na kreativní myšlení,“ vystihl podstatu celé akce na úvodní mezinárodní tiskové konferenci pan Walter Yeh, prezident a ředitel organizace TAITRA, jež je jedním z organizátorů veletrhu. Tato nezisková organizace založená v roce 1970 se zaměřuje na podporu obchodní výměny a její aktivity jsou dotovány vládou a průmyslovou sférou.
Letošní Computex Taipei se konal za účasti 1 602 vystavovatelů z 30 zemí a jejich novinky si přišlo prohlédnout více než 42 000 lidí. Další zájemci o ICT však sledovali živé přenosy z expozic a především z konferenčních sálů a diskusních fór. Byly jich prý statisíce. Své názory zde totiž prezentovali zástupci takových gigantů, jakými jsou ARM, Gartner, Intel, Advantech, Nvidia, ale také Google, Microsoft, Lite-On Technology Corp. a další.
Velkému zájmu se těšila též soutěž o nejlepší exponát a přehlídka inovací a start-upů. Specializovaná expozice InnoVEX měla jediný cíl – představit dosažené inovace a naznačit směr dalšího vývoje. A začínajícím firmám pomoci najít kapitálové zajištění. Navíc start- -upy mezi sebou soutěžily a nejlepší byly odměněny částkami v celkové výši 350 000 USD. První cenu získal americko-tchajwanský tým Bioinspira, který se zaměřuje na chemické senzory inspirované biologií.
S AMERIKOU I EVROPSKOU UNIÍ
Na zahájení veletrhu oznámilo Ministerstvo vědy a techniky (MOST), že spojuje své síly se společností Nvidia Corp. na vývoji umělé inteligence (AI) v americkém grafickém procesoru (GPU). Partnerství s firmou Nvidia představuje nejnovější snahu Tchaj-wanu posílit své schopností v oblasti inteligentních technologií, a tím modernizovat průmysl v zemi a urychlit tempa inovací. Firma bude podporovat talenty na středních i vysokých školách. Ministerstvo může vysílat pracovníky zaměřené na vývoj AI na stáže do americké společnosti anebo využít existující platformu AI společnosti Nvidia k vývoji softwaru nebo aplikací.
Kromě společnosti Nvidia spolupracuje MOST rovněž s dalšími nadnárodními technologickými giganty, jako je například Google, softwarový gigant Microsoft a Synopsys (vývojový tým na řešení automatizace).
Ministerstvo sponzorovalo založení čtyř výzkumných středisek AI na čtyřech tchajwanských univerzitách. A společnost Microsoft zřídila na Tchaj-wanu vlastní centrum výzkumu a vývoje AI s 200 zaměstnanci.
Ovšem spolupráce se týká i Evropy. Ministerstvo hospodářství zase uzavřelo dohodu s Evropskou unií o spolupráci při vývoji komunikačních systémů 5G. „Letos se jedná o ‚Rok Jedna‘ pro pátou generaci mobilních sítí, zatímco příští rok už musí být ve znamení komerčního provozu nových systémů,“ řekl ministr Shen Jong-chin na 5. summitu Taipei 5G. Bez této generace není možný další vývoj digitalizace, jedná se tedy o limitující a rozhodující faktor.
UMĚLÁ INTELIGENCE
Pojem umělá inteligence se skloňoval ve všech pádech na všech přednáškách a diskusních fórech. Je to logické, protože marketingové agentury odhadují, že celosvětový trh s touto komoditou činí letos zřejmě 1,2 bilionu amerických dolarů, což je nárůst o více než 70 % z 692 mld. dolarů v loňském roce, a předpokládá se, že v roce 2022 dosáhne hodnoty 3,9 bilionu amerických dolarů.
Do technologie IoT (internet věcí), jež se vytvářela řadu let, byla loni rychle integrována AI (umělá inteligence) a nyní se dá hovořit o AIoT. Na stejnojmenném fóru na veletrhu se všichni shodli v názoru, že tomuto směru patří budoucnost a bude rychle uplatňován v různých průmyslových odvětvích.
Téma umělé inteligence bylo jedním z hlavních akcentů letošního veletrhu. Pětidenní tematickou paletu doplnily další technologické trendy – bezdrátová komunikační technologie 5G, internet věcí, herní a virtuální realita, inovace a Blockchain. |
Klíčem k hladkému provozu AIoT jsou podle Amazonu cloud computingové platformy. Amazon, Microsoft a Google ovládly v současné době globální trh, přičemž Amazon Web Services (AWS) je největší cloud computingovou platformou s celosvětovým tržním podílem 33 %.
VZTAHY S ČESKEM
Na veletrhu sice žádný česká firma neměla vlastní stánek, ale návštěvníků z Čech nebylo málo. Jednak přijeli navštívit expozice svých dodavatelů a jednak chtěli získat informace z první ruky o nových trendech.
Ve vzájemných hospodářských a obchodních vztazích totiž dominuje tchajwanská strana, především díky svým investicím do elektrotechnického průmyslu a s tím souvisejícím dovozem tohoto zboží. V roce 2017 však dosáhl český vývoz historického maxima ve výši 5,4 mld. Kč, což je téměř 45% nárůst proti roku 2013.
Elektronické komponenty představují oblast, kam nejvíce směřují tchajwanské investice, tvořící téměř dvě pětiny všech projektů.
V loňském roce dosáhlo 33 projektů tchajwanských investorů v České republice hodnoty přesahující 1 mld. eur a 16 649 nově vytvořených pracovních míst. Do ČR doposud investovalo 17 tchajwanských firem. Největším investorem je Foxconn s celkovým počtem 11 projektů v hodnotě 616,37 mil. eur a téměř 11 000 nově vytvořenými pracovními místy.
Podle údajů Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze investují tchajwanští byznysmeni v ČR již od roku 1998, většinou v oblasti informačních a komunikačních technologií. Celkem v ČR proinvestovali již 760 mil. dolarů (zhruba 17,7 mld. Kč).
ATRAKTIVNÍ NOVINKY
V době konání veletrhu panovalo v Tchaj-peji 40stupňové vedro s 90procentní vlhkostí, ale výstavní haly byly perfektně klimatizované. Přesto se o způsobech chlazení také diskutovalo.
Chlazení totiž hraje důležitou roli i ve vývoji nejnovější počítačové techniky. Takže je jen symbolické, že první, co spatřil návštěvník při vstupu do výstavního areálu Nangang byla stěna sestavená z 12 osobních počítačů. Autorům se tak podařilo vytvořit veliký displej chlazený vodou. Projekt vymysleli ve firmě Cooler Master a celková hodnota hardwaru činila 100 000 dolarů. Komponenty vodního chlazení a prosíťování jednotlivých počítačů zajistili vývojáři firmy, ale dalšími subdodávkami se podílely i jiné firmy.
Zajímavý exponát u hlavního vchodu tak měl evokovat otázku – jak dál s výkonem a jak s chlazením. A taky se tak stalo. Intel představil svůj obrovský čip o rozměru 700 mm2 s 28 jádry. Procesor je schopen pracovat na frekvenci 5 GHz a výkon je bezesporu úctyhodný. Výrobce nejprve nechtěl nic prozradit ani o energetické spotřebě, ani o chlazení. Novinářům se však podařilo odhalit, že chlazení obstarává podchlazená voda v uzavřeném okruhu. Pro veletržní dostihy byla taková prezentace asi vhodná, ale na nasazení do běžné praxe si budeme muset ještě počkat.
Ale hned druhý den překonal Intel jeho konkurent – firma AMD – svým novým 32jádrovým Threadripperem s klasickým vzduchovým chlazením. AMD tedy v druhé generaci svých špičkových procesorů zdvojnásobuje počet jader.
Dokončení příště