Energie pohánějící motory elektrických vozů může pocházet z mnoha různých zdrojů, pouze ve výjimečných případech ovšem pochází ze spalování ropy. Téměř každé elektrické vozidlo tedy snižuje spotřebu této klíčové suroviny.
Celkem dnes zavedená elektrická vozidla denně ušetří zhruba 1,5 milionu barelů ropy, odhaduje ve svém novém přehledu vývoje elektromobility agentura Bloomberg NEF (BNEF). Největší podíl na této úspoře však nemají tolik propagované osobní vozy, ale menší elektrická vozidla: mopedy, skútry a motocykly (nikoliv elektrokola, ta, pokud na ně nahlížíme čistě jako na náhradu klasických jízdních kol, žádnou ropu neušetří).
Obliba těchto levnějších podob elektromobility v posledních letech velmi prudce rostla především v Asii, kde se rychle rozšířily. V roce 2021 se jen díky nim světová spotřeba ropy snížila podle odhadu Bloombergu zhruba o milion barelů denně. Objem ropy „vytěsněný“ elektrickými autobusy a osobními vozidly je výrazně menší, byť se s jejich postupným rozšiřováním samozřejmě poměrně rychle zvyšuje.
Tyto údaje jsou součástí práce společnosti BNEF pro Radu pro přechod na vozidla s nulovými emisemi, což je mezinárodní fórum pro urychlení ekologizace dopravy. Podle této poslední aktualizace zprávy rostl celosvětový prodej osobních elektromobilů v roce 2021 meziročně o 103 % na téměř 6,6 milionu prodaných vozů. Ty ve 4. čtvrtletí roku 2021 tvořily 13 % celkového prodeje osobních vozidel (včetně započtení prodaných plug-in hybridů).
Celosvětová poptávka po ropě v silniční dopravě dosáhla v roce 2021 zhruba 43,7 milionu barelů denně, což představuje mírný nárůst od roku 2015. (Celková světová spotřeba ropy se pohybuje zhruba kolem 100 milionů barelů denně, doprava tedy spotřebuje zhruba 40 % z celkové spotřeby.) Pokud tedy zavedení elektromobilů a vozidel s palivovými články snížilo v roce 2021 spotřebu ropy v dopravě téměř o 1,5 milionu barelů ropy denně, představuje to přibližně 3,3 % z celkové poptávky po této surovině v dopravě.
Díky elektrickým vozidlům spotřeba ropy za posledních šest let poklesla více než dvojnásobně (725 tisíc barelů ropy denně v roce 2015). Jak jsme již výše uvedli, největší podíl, zhruba 67 %, mají na úsporách malé dvou- a tříkolové elektrické dopravní prostředky, které si oblíbil asijský trh.
Na pomyslném druhém místě jsou úspory dané zaváděním elektrických autobusů, jejichž podíl se podle BNEF pohybuje kolem 16 %. Až za nimi následuje nejrychleji rostoucí segment na celkovém prodeji elektrických vozidel, tedy osobní vozy. Ty podle odhadu ukrojily zhruba 13 % z „koláče“ celkem uspořené ropy. Užitková vozidla se na celkových úsporách v roce 2021 podílela jen 4 %.
Úspory samozřejmě nadále porostou. Podle scénáře společnosti BNEF, který počítá s tím, že v roce 2050 bude mít celosvětový vozový park nulové emise, by celkové úspory na trhu s ropou měly v roce 2030 díky elektrické dopravě dosahovat více než 7 milionů barelů denně. Jak agentura poznamenává, to zhruba odpovídá celkovému vývozu ropy a ropných produktů z Ruska před invazí na Ukrajinu.
V roce 2035 by se měla hodnota zvýšit na téměř 16 milionů barelů denně. Pokud nedojde ke zvýšení spotřeby v jiných segmentech, tak výrazný pokles poptávky by pro obor fosilních paliv znamenal citelný zásah. Vzhledem k tomu, že nelze očekávat „šokový pokles“ poptávky, nýbrž postupné přizpůsobení trhu, těžko lze předpokládat pád cen. Dojde totiž zároveň k postupnému dalšímu omezování investic do těžby, a tedy i ke snižování množství ropy na trhu.
Pro velkou část Evropské unie bude samozřejmě omezení spotřeby ropy představovat další argument v podpoře elektromobility. Ropa je sice nahraditelná lépe než zemní plyn (hlavně proto, že ji lze snáze dopravovat po moři), ale vzhledem k objemům, které je třeba nahradit, ani tak nejde o malou „výzvu“.