Člověk chtěl odedávna létat jako pták. Časem se mu podařilo vymyslet létající stroje zvaná letadla. Ale i v éře nadzvukových dopravních létajících kolosů se najdou odvážlivci, kteří si nasadí raketový batoh a spojují si své dětské sny s nejmodernější technikou.
Člověk nedůvěřivě kroutí hlavou a pak si musí promnout oči. Je to trik? Je to senzace? V každém případě je to neuvěřitelný, dobrodružný kousek. V propagačním videu letecké společnosti Emirates jsou vidět dva superpiloti, Yves Rossy a Vince Reffet, jak letí nad Dubají se svými jetpacky těsně vedle největšího dopravního letadla na světě, a to ve výšce 1 200 m rychlostí
200 km/h.
Hudba náležitě dramaticky podmalovává podivuhodné setkání létajících mužů s dopravním letadlem. Pilot v kokpitu A380 se tváří sice vážně, nikoliv však zděšeně, když okénkem zahlédne vedle sebe dva létající muže. Scéna je tak neuvěřitelná, že si člověk klade otázku, jestli je to možné. Zdánlivě bez námahy prolétnou jetpacky kolem Jumba a za okamžik zmizí v jiném směru, zatímco pod letadlem se objeví panorama Dubaje.
Reklama pro leteckou společnost
Obrovské rozměry jsou zde samozřejmostí. Vidíme obrovité, vějířovité umělé ostrovy a Burj Khalifa, mrakodrap vysoký 828 m. Ale hvězdami videa jsou přirozeně „jetmeni“ Yves Rossy a Vince Reffet. Ti dva jsou pravděpodobně šílení, ale méně, než si myslíme. Jejich jetpacky jsou speciální, vyrobené z ohebného uhlíkového vlákna s rozpětím křídel 2,4 m a fungují jako mini-letadla. Pohon obstarává proudový motor a hmotnost létajícího stroje činí téměř 55 kg. Scéna, která patří na kanálu youtube stále k velmi populárním videoklipům, byla natočena z vrtulníku, který doprovázel reklamní konvoj. „Tryskový muž“ Yves Rossy je už řadu let hvězdou mezi extrémními piloty. „Bylo to naprosto neskutečné letět vedle největšího letadla na světě,“ svěřil se Yves Rossy novinářům po natočení této reklamy. „Cítili jsme se jako komáři vedle obrovského orla.“ Doba přípravy byla dlouhá a pečlivá a každý malý detail byl přesně připraven, neobvyklá formace byla určena předem, říká Rossy.
Yves Rossy (57) sloužil původně jako stíhací pilot ve švýcarském letectvu a po odchodu do civilu létal s Boeingem v barvách švýcarských aerolinií. Od roku 2008 létá Rossy s různými verzemi svých proudových jetpacků. V roce 2011, kdy Americký letecký úřad uznal jetpacky za letadla, se proletěl nad Grand Canyonem v Arizoně.
Parťákem je mu Vince Reffet (31), francouzský nadšenec létání a parašutismu, který nejraději vyznává jumping a freeflying. V této poměrně nové parašutistické disciplíně se opravdu vyžívá.
Raketový batoh
Mondénní název jetpack se dá snadno přeložit jako „raketový batoh“, čili stroj umožňující let osobě, která ho zpravidla nese na svých zádech. Obdobou raketového batohu je manévrovací jednotka, kterou používají astronauti při výstupu do vesmíru. Princip tohoto způsobu létání se objevil ve 20. letech XX. století v žánru sci-fi a v 60. letech umožnil technologický pokrok první pokusy o jeho realizaci. Pro armádu byla myšlenka autonomně létajících vojáků zajímavá, ale většímu nasazení takového systému zatím brání některé technické nedokonalosti.
Myšlenka tryskového batohu se zřejmě poprvé objevila roku 1928 v novele „Armageddon 2419 A. D.“ od Philipa Francise Nowlana. Reálně se vývojem takového systému zabývala německá třetí říše v době druhé světové války. Od 50. let raketový batoh vyvíjela též americká armáda v rámci projektu Grasshopper. Projekt skončil neúspěchem, ale různé projekty na něj navázaly, například Rocket Belt společnosti Bell. Jejich raketový batoh použil Sean Connery jako agent 007 ve filmu „Thunderball“. Lety nad vodní hladinou pomocí raketového batohu jsou adrenalinovým zážitkem, který nabízejí specializované firmy už i u nás. Ale nejvíc se tyto létající stroje využívají v reklamních akcích.
/ks/